2 Haftalık Bebek

2 haftalık bebek, muhtemelen birçok büyüme atağının ilkini yaşayacaktır, bu nedenle daha zorlu, daha aç ama yine de sevimli bir yenidoğana hazır olun.

Bebeği beslemekte doyumsuz iştahına ayak uydurmakta sorun yaşıyorsanız, çocuk doktorunuza danışın. Bebek yeterince süt almıyorsa, o zaman ne yapılacağı konusunda doktorla da konuşun.

Bebeğin uykusu bu aşamada hala oldukça düzensiz olabilir. Bu yüzden kendinizi ayarlamaya çalışın. Yapabildiğiniz zaman dinlenin. Hâlâ alışma ve ayarlama modunda olduğunuz için kendinize de dikkat etmeyi unutmayın.

İşte 2. hafta boyunca yeni bebeğiniz için mağazada neler var.

2 Haftalık Bebeğinizin Gelişimi

İlk bakış

Temel uyku özellikleri: 3 veya 4 aylıktan küçük yenidoğanların 24 saatlik bir süre içinde 14 ila 17 saat uykuya ihtiyacı vardır ve genellikle yemek için her iki ila dört saatte bir uyanırlar.

Beslenmenin temelleri: Anne sütüyle beslenen bebekler bu yaşta istedikleri kadar yemelidir, ancak genel bir kural, 24 saatte yaklaşık 475 mL ile 700 mL anne sütü içerler.

Biliyor musun? Daha açık tenli bebeklerin çoğu koyu mavi veya arduvaz renkli gözlerle doğar ve koyu tenli bebeklerin çoğu koyu kahverengi gözlerle gelir.

Bebeğiniz bugünlerde yemek yemek, uyumak ve kaka yapmak dışında pek bir şey yapıyormuş gibi görünmeyebilir. Ama aslında bebeğin beynini bolca kullanıyor, neler olup bittiğini dikkatle izlemek (sessiz alarm modu olarak adlandırılır), aktif olarak hareket etmek ve hatta küçük sesler çıkarmak (aktif uyarı modu olarak adlandırılır) arasında geçiş yapıyor. Aynı zamanda ağlıyor, uyuyor ve uykulu bir aşamada zaman geçiriyor. Dikkatlice izleyin ve zamanla bebeğinizin farklı ruh hallerine yanıt verebileceksiniz.

Bebeğiniz çaresiz bir yeni doğan gibi görünse de, bu hafta tatlı küçük gözleriyle bir yüze odaklanabilmek de dahil olmak üzere birçok gelişimsel adım atıyor. Ve bu gözlerden bahsetmişken, hangi renge dönüşeceklerinden emin olmak için henüz çok erken. Açık tenli bebeklerin çoğu koyu mavi veya arduvaz renkli gözlerle doğar ve koyu tenli bebeklerin çoğu koyu kahverengi gözlerle gelir. Ancak  bir bebeğin gerçek göz rengi  genellikle 6 ila 9 aya kadar tam olarak bilinmez ve ilk doğum gününe kadar değişmeye devam edebilir.

2 Haftalık Bebeğinizin Büyümesi

2 haftalık bebek

Bebeklerin çoğu, yaptıkları tüm beslenmeler sayesinde doğum ağırlıklarını yaşamlarının 10 ila 14 günleri arasında geri kazanmış veya aşmış olacaktır. Bu beslenme ister memeden ister biberondan gelsin.

Emzirme bölümünde yavaş bir başlangıç ​​yapan bazı bebeklerin kilo almaya başlaması biraz daha uzun sürebilir, ancak bebeğinizin doktoru endişelenmediği sürece siz de olmamanız gerekir. Küçük çocuğunuzu her iki ila üç saatte bir beslediğinizden emin olun.

Doğum Sonrası İpuçları ve Bilgi

Zayıf Süt Üretme

Emziriyorsanız, zayıf süt tedariki yaşayabilirsiniz. Yeterli arz yeterli taleple beslendiğinden, ikincisini engelleyen herhangi bir şey bir soruna yol açabilir. Peki sebebi nedir:

1) Tamamlayıcı. Menüye mama eklediyseniz, bebeğiniz göğüslerinizden daha az süt alacak ve bu da göğüslerinizin daha az süt üretmesine neden olacaktır.

2) Seyrek beslenmeler. Yeni bir anne için öğünler arasındaki zamanı uzatmak (örneğin dört saate kadar) daha kolay olabilir, ancak göğüslerinizin yeterli miktarda süt üretecek kadar sık ​​uyarılmayacağı anlamına gelebilir.

3) Kısa beslemeler. Emzirme seanslarını kısa keserseniz (örneğin her göğüste beş dakika), bebeğiniz sadece daha yağlı (ve en besleyici) arka sütü almayacak, aynı zamanda göğüsleriniz yeterince boşaltılmayacaktır. Yeterli boşaltma olmazsa, daha fazlasını üretmeye teşvik edilmezler.

4) Emzikler. Bazı (ama hepsi değil) bebekler için, emziği emmek için harcanan zaman, memeyi emmek için daha az zaman anlamına gelir. Yine, daha az emme, daha az süt üretimi anlamına gelir.

Başparmak Emen Bebek

2 haftalık bebek

Yenidoğanların başparmağını emmesi (şimdilik) tamamen doğaldır. İşte nedeni:

1) Bebekler emmek için doğarlar. Emmek, bebekler için doğuştan gelen bir reflekstir, çünkü böyle yiyorlar. Bu yüzden bebeğinizin bunu çözmesi kesinlikle iyi bir şey.

2) Emmek bebeğinizi sakinleştirir. Bebeğinizi beslemeyi yeni bitirmiş olsanız bile, daha fazla emme eylemi için hâlâ telaşlanabilir. Bu, tekrar yemek yemeye hazır olduğu anlamına gelmez. Karınlarını doldurmak için emmeye ek olarak, bebeklerin onları yumuşatan “besleyici olmayan” emmeye ihtiyaçları vardır. Emziklerimizin olmasının tek nedeni budur – emmek bebeğin sakinleşmesine yardımcı olur.

3) Başparmaklar her zaman elinizin altındadır. Bebeğinizin başparmağında kasabaya gitmesinin bir nedeni var: Everest Dağı gibi, oradaydı. Tabii ki, ilk birkaç sefer muhtemelen sadece kazara yapılan tat testleriydi, ancak bebeğiniz başparmağının ne kadar rahatlatıcı olduğunu anladığında, kısa sürede kasıtlı olarak ağzına nasıl sokacağını öğrendi.

Karın Ağrısı mı Perineal Ağrı mı?

Başlangıçtaki yoğun rahatsızlığın çoğu genellikle doğum sonrası 7-10 gün içinde geçse de, birçok kadın doğumdan sonraki haftalar boyunca doğumun kalıcı etkilerini hisseder (örneğin vajinal doğumdan sonra oturmak veya sezaryen sonrası eğilmek rahatsızlık verir. ).

Vajinal doğum yaptıysanız, tüm perineal bölge ve rektum birkaç hafta boyunca şişmiş olacaktır. Ayrıca herhangi bir dikiş bölgesinin (perineal yırtık, epizyotomi veya sezaryen) birkaç hafta boyunca ağrılı ve hassas olmasını bekleyebilirsiniz. Bölgede kaşıntı da yaygındır.

Bağırsak hareketlerine sahip olmak birkaç hafta rahatsız edici olabilir, bu yüzden çok fazla sıvı içtiğinizden ve diyetinizdeki lifi artırdığınızdan emin olun, böylece zorlanmak zorunda kalmazsınız. Doktorunuzdan bir dışkı yumuşatıcı kullanmayı da isteyebilirsiniz.

En önemlisi, rahatlayın ve iyileşmek için kendinize zaman verin. Tam iyileşme bir gecede gerçekleşmeyecek, ancak eninde sonunda olacak.

Bebeğin Yumuşak Noktaları

2 haftalık bebek

Aslında bebeğinizin kafasında iki tane var ve bunlar teknik olarak fontanel olarak adlandırılır. İki önemli amaca hizmet ederler: Birincisi, bebeğinizin kafatasının doğum kanalına sığması için kaymasına yardımcı oldular; ikincisi, bebeğinizin beyninin ilk yılında hızla büyümesi için yer sağlar.

Daha büyük ve daha belirgin olan yumuşak nokta (ön fontanel) yenidoğanın başının üstündedir; elmas şeklindedir ve en fazla 5 cm olabilir. Bebeğiniz yaklaşık 6 aylıkken kapanmaya başlayacak ve 18 aylık olduğunda tamamen kapanacaktır.

İkinci veya arka fontanel çok daha küçüktür ve bulunması daha zordur. Başın arkasında, üçgen şeklinde ve sadece 1,5 cm.

Bebeğinizin kafasını korumak (zıplamak veya sallamak yok) akıllıca olsa da, iyi haber göründüğünden çok daha az kırılgan olmasıdır. Bu yumuşak noktalar, beyni mükemmel bir şekilde koruyan güçlü zarlarla kaplıdır. Herhangi bir sorunda doktorunuza başvurun.

Biberon İle Besleme İpuçları

Mama ile besliyorsanız, (bunu unutma) biberonu tanıtırken bazı bebekler bunu suda ki bir balık gibi alabilir. bazılarının ise emmek için biraz daha fazla uygulamaya (ve ikna etmeye) ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

Bu ipuçları, başlamanıza yardımcı olacaktır:

1) Buzdolabınızda hazırda birkaç şişe bulundurun, böylece aç bebeğiniz akşam yemeğini beklerken huysuzluk yapmasın. (Şişelerin içindekiler, buzdolabında 24 saatten fazla veya buzdolabında bir saatten fazla geçirdikten sonra bagajı almalıdır.)

2) Meme uçlarını ve biberonları ilk seferinde sterilize edin. Yeni biberon besleme gereçleri bir kap su içinde beş dakika kaynatılmalıdır (veya mağazadan satın alınan bir sterilizatör kullanın). Bundan sonra, biberon ve emzikleri sıcak, sabunlu suda veya bulaşık makinesinde yıkayın. Bebeğiniz erken doğmuşsa, bağışıklık sistemi bozukluğu varsa veya hastaysa, onları daha sık temizlemeniz gerekebilir.

3) Bağ kurma deneyiminin tadını çıkarın. Kimsenin size aksini söylemesine izin vermeyin. Biberonla beslenirken bol miktarda mırıldanma ve cilt teması ile kesinlikle bağ kurabilirsiniz.

Enerji için Fındık Yiyin

2 haftalık bebek

Muhtemelen bu günlerde her zaman bitkinsinizdir, bu yüzden fındık yemeniz size hızlı bir enerji patlaması verecektir. Bu küçük kabuklara doldurulmuş protein, lif ve sağlıklı yağlar sizi harika savaşçılar yapar.

Doğum Sonrası Kabızlığı Yenmek

Doğum sonrası kabızlık için şu ipuçlarını deneyin:

1) Yüksek lifli tahıllar yiyin. Tam tahıllı gevrekler, ekmekler, esmer pirinç, kepek, yulaf kepeği veya keten tohumu ile yapılan her şeyi tercih edin.

2) Kuru üzüm, incir, kuru kayısı ve en sevilen kuru erik ile randevu alın. İyi bir omega-3 artışı ve kabızlık ile mücadele eden ekstra kaslar için kurutulmuş meyvelerinizi fındık ile karıştırın.

3) Mercimek veya siyah fasulye gibi bir baklagil tenceresi pişirin ve bunları çorbalara, salsalara veya salatalara ekleyin.

4) Beyaz pirinç ve beyaz ekmek gibi rafine gıdalardan kaçının ve bunun yerine (bütün) tahılları tercih edin.

5) Hiçbir şey sıvıları tıkamaz, bu nedenle günde en az sekiz bardak su içtiğinizden emin olun. Bazı kadınlar limonla tatlandırılmış bir bardak sıcak suyu özellikle hareketli bulurlar (sabah ilk iş olarak deneyin). Sebze ve meyve suları da yardımcı olabilir – özellikle kuru erik suyu.

6) Yukarıdakilerden hiçbiri işe yaramıyorsa (yeterince iyi veya yeterince hızlı çalışmıyorsa), bazı ciddi lif takviyeleri düşünün. Biraz düz buğday kepeği diyetinize ihtiyaç duyduğu miktarı verebilir. (Aşırıya kaçmayın ve hayati önem taşıyan kemik yapıcı mineralin emilimini engelleyebilecekleri için kalsiyum yiyeceklerinizi yanınızda götürmeyin.

3. HAFTAYA GÖZ ATMAYI UNUTMAYIN

kaynak

arjin albay

Çocuk Gelişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı