3 Haftalık Bebek

3 haftalık bebek ağlayarak size işkence etmeye çalışmıyor. Sadece size bir şey söylemeye çalışıyor.

Bebeğiniz, değerli ve uykulu bir yeni doğandan tam teşekküllü bir bebeğe dönüşmeye başlıyor. İşte bu hafta dört gözle bekleyebileceğiniz şeyler.

3 Haftalık Bebeğinizin Gelişimi

İlk Bakışta 3 Haftalık Bebek

Temel uyku özellikleri: 3 veya 4 aylık olan yeni doğanların 24 saatlik bir süre içinde 14 ila 17 saat uykuya ihtiyacı vardır, genellikle yemek için her iki ila dört saatte bir uyanırlar.

Beslenmenin temelleri: Anne sütüyle beslenen bebekler bu yaşta istedikleri kadar yemelidir, ancak genel bir kural, 24 saatte yaklaşık 475 mL ile 700 mL anne sütü içerler.

Biliyor musun? Küçük çocuğunuz kas kontrolünü kazanıyor, bu nedenle hareketleri ve refleksleri bu hafta daha az sarsıntılı ve daha zarif olacak.

Küçük bebeğiniz kas kontrolünü kazanıyor, bu nedenle  hareketleri ve refleksleri  bu hafta daha az sarsıntılı ve daha zarif olacak. Gün boyunca gözetim altında yeterli karın vakti vererek kaslarını esnetmesi için onu teşvik edebilirsiniz, böylece başını kaldırma alıştırması yapabilir. Bazı 3 haftalık çocuklar bebekler üzerindeyken başlarını 45 derece kaldırabilir ve ne kadar pratik yaparsa o kadar iyidir.

Karın vakti aynı zamanda, bütün gün ve geceyi sırt üstü yatarak geçiren bebeklerde daha yaygın olan baş düzleşmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin odaklanma yeteneği ve konsantrasyonu hızla geliştikçe daha karmaşık şekillere hazırdır. Yüzünün önünde duran bir cep telefonuna veya yumuşak bir oyuncağa bakmayı gerçekten çok seviyor olabilir.

Bebeğiniz oyun oynamadığı sırada ağlama havasında olabilir. Bütün bebekler ağlar ama bazı bebekler her zaman ağlar. Aslında, yeni doğanların yaklaşık yüzde 15 ila 20’sinde saatlerce süren teselli edilemez ağlamaları var.

O zamana kadar, ağlayan bir bebeği yatıştırmaya yardımcı olmak için denenmiş ve ebeveyn tarafından test edilmiş stratejileri kullanın; ritmik sallanma, kundaklama, masaj, diğer yatıştırıcı sesler kullanma, bebek verme emzik veya yürüyüşe çıkmak ve biraz temiz hava almak. Bu stratejilerin hiçbiri işe yaramasa bile, zaman geçecek ve küçüğünüz eninde sonunda her zaman ağlamayı bırakacaktır. Unutma, sen sadece insansın ve elinden gelenin en iyisini yapıyorsun, bu yüzden ara vermen gerektiğinde birkaç dakika ağlamasına izin verme konusunda suçluluk hissetme.

3 Haftalık Bebeğinizin Büyümesi

3 haftalık bebek

Bebeğiniz, şimdi 3 haftalık olduğuna göre kesinlikle kilo paketliyor! Ancak bebeğin kilosunu not alırken, kendinizi en yakın arkadaşınızın bebeğinin kilosuyla veya kız kardeşinizin bebeğinin kilosuyla karşılaştırmaktan vazgeçin. Bunun nedeni, bebeğinizin büyümesinin en önemli ölçüsünün diğer bebeklere göre nasıl olduğu değil, kendi ağırlık ve boy eğrisine göre nasıl istiflendiği.

Doktor, bebeğinizin zaman içindeki büyüme eğilimlerini takip etmek isteyecek  ve aynı eğriye sahip olduğundan emin olmak için yakından bakacaktır. Büyük bir sıçrama (diyelim ki yüzde 20’lik dilimden yüzde 80’e) bebeğin çok hızlı kilo aldığı anlamına gelebilir. Büyük bir düşüş, bebeğin yeterince yemediği anlamına gelebilir.

Ebeveynler için İpuçları

Hiç şüphe yok ki yeni ebeveynler yorgun ebeveynlerdir. O bitkin ebeveynler olun.

Aksini beklemen gerekmiyor. Sonuçta, sayısız emzirme (özellikle emziriyorsanız), gaz alma, bebek bezi değiştirme ve sallanmalarla hokkabazlık yapıyorsunuz ve sonra yarın her şeyi yeniden yapmak zorundasınız, belki bir gece üç saat uyuyarak…

Vücudunuzun doğumdan sonra iyileşmeye çalıştığından bahsetmeye gerek yok. Ayrıca düzenli sorumluluklarınızı (çamaşır yıkama, faturalar ve duş gibi) yerine getirmeye çalışıyorsunuz.

İşte yeni doğmuş bebekleri olan anneler ve babalar için en iyi ipuçları.

Geziler Sırasında Yeni doğan Bakımı

İlk ay için ekstra dikkatli olmak gerekir. Bebeğiniz ne kadar küçükse bağışıklık sisteminin güçlenmesi o kadar az zaman alır. (Bu, erken doğan veya diğer sağlık sorunları olan bebekler için iki katına çıkar.) Bu nedenle, ilk haftalarda kalabalık alanlardan kaçının. İçeride veya dışarıda bebeğinizi bir bebek arabası veya taşıyıcıda tutun. Ve herhangi bir gezmeden sonra bebeğinizin ellerini bir mendille veya ıslak sabunlu bezle temizleyin.

Bebeği Görmek İsteyenler Ellerini Yıkamalı!

Arkadaşlarınız ve aileniz söz konusu olduğunda, muhtemelen yeni doğmuş bebeğinizle tanışmak için onu göstermek kadar heyecanlıdırlar, ancak şu basit temel kuralı koyup uygulayın: Ona dokunmak veya onu tutmak isteyen tüm hayranlar önce ellerini yıkamalıdır.! Açıkça hasta olan veya kızarıklığı olan herkes (uzakta) uzak durmalıdır ! Bizim Hoca böyle tavsiye etti diyebilirsiniz.

Her türden bulaşıcı madde taşıyabilecek küçük çocuklara özellikle dikkat edin. Bebeğinizin sırtına hafifçe vurmayı veya minik ayak parmaklarına dokunmayı öğretin, ama asla ellerine veya yüzüne dokunmayın. Ve herhangi bir gezi veya sosyal olaydan sonra, bebeğinizin ellerini bir mendille veya ıslak sabunlu bezle temizleyin.

Bebek Gündüz ve Geceyi Karıştırıyor mu?

Ufaklığınız gece gündüz karıştırmaya devam ederse , şu ipuçlarını deneyin:

1) Bebeğinizin gündüz saatlerinde tüm uykusunu almaması için, uyuklamayı üç saatlik esnetmelerle sınırlayın.

Uykulubebeği uyandırmakta sorun yaşıyorsanız, şu taktikleri deneyin: Bebeğinizi dik tutun, kundağını açın, bazı kıyafetlerini çıkarın, ayaklarını veya ellerini gıdıklayın, yüzünü okşayın, kollarını ve bacaklarını hareket ettirin.

Her şey başarısız olursa, bezini değiştirmeyi deneyin – bu genellikle biraz uykulu bir kafayı uyandırmanın kesin bir yoludur. Uyandığında, bebeğin yüzünün önünde neşeli şarkılar söyleyerek ve sallanan oyuncaklarla onu uyanık tutun.

2) Yeni  doğan bebeğinizin uyku zamanı rutininin gece uykusundan farklı olmasını sağlayın. Bu, bebeğinizin gece ve gündüzü karıştırmamasına yardımcı olacaktır. Gündüz perdeleri açık tutun, böylece çocuk odası karanlık olmaz.

Gündüz uykularında sessiz olmak için kendinizi yormayın. Uyuklarken sıradan sesleri duymak, gece ile gündüz arasındaki farkı pekiştirecektir. Geceleri tersini yapın.

3) Tabiki “gündüz hiç uyumasın gece nede olsa uyur” gibi düşüncelere dalmayın. Uyuyan bebeğinize, gecenin uyumak için en iyi zaman olduğunu öğretmek önemli olsa da, yine de gün boyunca biraz uyuyakalması gerekecektir.

Kaynak

Etiketler

arjin albay

Çocuk Gelişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı