5 Maddede Bebek Göz Rengi Ne Zaman Değişir ve Daha Fazlası?

Yeni bir ebeveyn olarak, bebeğinizin güzel gözlerine bakmaktan asla bıkmazsınız. Ama bebeğinizin güzel kahverengi tonundaki gözlerinin her zaman böyle kalmayabileceğini biliyor musunuz? 3 aylık, 6 aylık hatta 12 aylık olduğunda göz rengi farklı görünebilir. Doyasıya o güzel kahverengi gözlere bakın çünkü yakında değişebilirler. Bebek göz rengi 1 yıla kadar değişebilirken bazı bebeklerde 3 yaşına gelene kadar renk değişmeyebilir.

Bebek Göz Rengi Nasıl Gelişir?

Bebek göz rengi için genetiğinize ve partnerinize de teşekkür edebilirsiniz. Bebek göz rengi, ebeveynlerinin göz renginin kombinasyonu ile belirlenir. Ancak, genlerin bu birleşmesi birden fazla şekilde gerçekleşir. Ve bebeğinizin gözlerinin rengi genetik nedenlere bağlı olsa da, yalnızca genlerinize teşekkür edemezsiniz. Melanin ayrıca bebek göz rengini belirlemede aktif bir rol oynayabilir.

Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Değişir?

Bebek göz rengindeki en önemli değişiklikler 6 ila 9 aylıkken fark edilebilir. Bunun nedeni, bu zamana kadar iris tarafından depolanan yeterince pigment olmasıdır. Ayrıca bebeğinizin gözlerinin son rengini de elde edebilirsiniz. Ancak üç yaşına geldiğinde bebeğinizin göz rengi değişmeye devam ederse şaşırmayın. Gözlerin koyu tonları karanlık kalsa da değişmez. Yaklaşık yüzde 10 vakada, göz rengi yetişkinlikte de değişmeye devam edebilir.

Bebeğin Göz Rengini Belirleyen Faktörler

Aşağıdakiler bir bebeğin gözlerinin rengini belirler:

1. Melanin

Melanin, bir bebeğin göz renginin belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

  • Düşük melanin üretimi, bir bebeğin göz renginin gri, yeşil, ela veya mavi olmasına neden olabilir.
  • Daha fazla melanin üretimi varsa, bebeğin gözleri daha koyu olabilir.

2. Genetik

  • Her iki ebeveyninin de mavi gözleri olan bir bebeğin de mavi gözleri olabilir.
  • Her iki ebeveyni de kahverengi gözlü bir bebeğin gözleri de kahverengi olabilir.
  • Ebeveynlerinden biri mavi, diğerinin gözleri yeşil olan bir bebeğin gözleri mavi veya yeşil olabilir.
  • Büyükanne ve büyükbabasının gözleri mavi olan bir bebeğin de mavi gözleri olabilir.
  • Her iki gözünde de farklı renk tonları olan bir bebek Waardenburg Sendromundan muzdarip olabilir.

Yukarıda bahsedilenler, yeni doğan bebeğinizde görebileceğiniz bazı olasılıklardır, ancak bunun yalnızca olması ve bebeğinizin de farklı renkli gözleri olabilir.

Bebeğinizin Ne Renk Gözleri Olacak?

bebek göz rengi
5 Maddede Bebek Göz Rengi Ne Zaman Değişir ve Daha Fazlası?

Bunlarda ilginizi çekebilir:9 maddede Çocuklarda Otizm: Sebepler, İşaretler ve Tedavi  10 Maddede Çocukluk Korkuları ve Fobi Hamile Kalmak İçin 1 Günde Kaç Kere Seks Yapılmalı? 5 Adımda Gebelik Nasıl Önlenir: Doğum Kontrol Seçenekleri, Önlemler ve Daha Fazlası

Ya Bebeğinizin İki Farklı Renkli Gözü Varsa?

Bazen bir bebeğin iki farklı renkli gözü olabilir. Bu, aşağıdaki koşullarda olabilir:

  • Waardenburg Sendromu: Bu, bebeğin cildinin, saçının ve hatta gözlerinin rengini etkileyebilecek genetik bir anormalliktir. Bu genetik mutasyonla doğan bebeklerin farklı renkli gözleri olabilir. Bazı durumlarda bu kusurla doğan bebeklerde işitme kaybı bile olabilir.
  • Heterokromi İridyum ve Heterokromya İridis: Bu kusur, bebeklerde iki farklı renkli göze veya çok renkli göze neden olabilir. Bu durum, irislerdeki gen mutasyonu veya aşırı pigmentasyona bağlı olabilir. Bu tür kusurlar, bebeğin doğum anında yaşayabileceği bazı ilaçlar veya travma nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Yukarıda belirtilen durumların tedavisi semptomlara göre değişebilir. Bebeğinize heterokromi teşhisi konması durumunda, bu durum zararlı olmadığı ve herhangi bir tedavi gerektirmediği için endişelenmenize gerek yoktur. Ancak bu durumla birlikte iltihap veya şişlik varsa, o zaman iltihabı azaltmak ve bundan sonra heterokromiyi tedavi etmek gerekli hale gelir.

Çocuğun görme bozukluğunun olması veya çocuğun tek gözünden görememesi durumunda, bir göz uzmanı tarafından renkli kontakt lensler önerilebilir. Bu şekilde reçete edilen kontakt lensler, koyu renkli bir gözün ten rengini açmaya veya daha açık renkli bir gözün rengini koyulaştırmaya yardımcı olabilir. Tek bir kontakt lens takmada zorluk yaşanırsa, her iki göz için de lens reçete edilebilir

Ancak, çocuğunuzda bu durumu tedavi etmemeye karar verirseniz, bunu yapabilirsiniz. Bu göz rahatsızlığı ile sağlıklı bir yaşam süren birçok insan var. Ancak siz veya çocuğunuz renkli cam kullanma ihtiyacı hissederseniz, bunu yapabilirsiniz.

Bir bebeğin göz renginde bir yıl içinde önemli değişiklikler olabilir ve hatta daha sonra, alışılmadık bir şey fark ederseniz, şüphelerinizi gidermek için her zaman bir çocuk doktoru ile konuşabilirsiniz. Ayrıca ortaya çıkabilecek komplikasyonları ortadan kaldırmak için bebeğinize düzenli göz muayenesi yaptırmanız önerilir.

kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı