Çocuk İştahsızlığı: Çocuğum Neden Yemek Yemiyor?

Dr. Gellner: Bu konu (Çocuk İştahsızlığı) artık her annenin karşılaşabileceği durumlardan biridir. Ebeveynler, yürümeye başlayan çocuklarının yemek yemediğinden ve onlarda ciddi bir sorun  olduğundan çok endişelenirler. Gerçek şu ki 1 ile 5 yaşları arasında, bir çocuğun iştahının yavaşlaması tamamen normaldir.  çocuk enerji seviyesi normal olduğu ve büyüme eğrileri boyunca büyüdüğü sürece, iyi olacaktır.

“Ama çocuğum neden yemek yemiyor?” sorusuna gelince

Bir çocuğun ne kadar yemek yemeyi seçtiği beyindeki iştah merkezi tarafından kontrol edilir. Çocuklar zaten büyüme ve enerji için ihtiyaç duydukları kadar yemeye programlanmışlardır. Pek çok ebeveyn, çocuklarını ihtiyaç duyduklarından daha fazlasını yemeye zorlarlar. Çünkü çocuklarının iştahsızlığının hastalanmalarına veya vitamin eksikliğine neden olabileceğinden endişe ederler. İyi haber, bu doğru değil. Ancak çocuğunuza zorla yemek yedirerek öğün zamanını bir cezaya dönüştürür ve çocuklarınızın iştahsızlıklarında büyük rol oynarsınız!

Peki çocuğunuzun yemek yememe dönemi ile nasıl başa çıkmalısınız ?

Önce çocuğunuza güvenin. Çocuklar genellikle ihtiyaç duydukları kadar yemek yerler. Çocuk beyni, yeterince kalori almasını sağlayacaktır. Sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar servis edin. Çocuk açsa yemek yer. Değilse, yemek yemeyecekler, iyi olacaklar ve bir sonraki öğünde acıkacaklar. Onlara yemek yemelerini veya daha fazla yemelerini hatırlatmak bile geri tepecektir.

Birçok ebeveyn ayrıca çocuklarına gün boyu atıştırmalıklar sunmak ister. Bu büyük bir yanlıştır.Bu durumda çocuk o kadar çok atıştırmalık yiyecek ki asla gerçekten acıkmayacak. Örneğin çocuğunuzun bir parça meyve gibi günde en fazla iki küçük, sağlıklı atıştırmalık yemesine izin verin. Atıştırmalıkların boğulma tehlikesi olmadığından emin olun, çünkü küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar, ağızlarına bir avuç dolusu şeyi itip boğulma konusunda hala yüksek risk altındadır.

Çocuk öğünler arasında susarsa, su verin. Çocuğunuzun her gün içtiği meyve suyu miktarını 175 ml’den daha az olacak şekilde sınırlayın. Meyve suyu sağlıklı olarak düşünülmesine rağmen, saf şeker ve kaloridir. 1 ila 2 yaşları arasında tam yağlı süt içmeleri gerekir. Süt, çoğu katı gıda kadar kalori içerir ve bu nedenle çok fazla süt veya meyve suyu içmek çocukları doyurabilir ve sonra hiçbir şey yememeye başlarlar. 

Çocuk İştahsızlığı

Zorla besleme, yeme gücü mücadelelerinin ana nedenidir. İştahı az olan bir çocuğun anne babası, kaşığı alıp yemekle doldurduktan sonra çocuğu yemesi için kandırmaya çalışacaktır. Çocuk kaşık kullanacak kadar büyüdüğünde, ebeveyn olarak ona kendi kendine beslenmesi için fırsat verin. Çocuğunuz açsa, kendi kendine beslenir. Ebeveynler kendilerini beslemeye odaklanmalıdır. Çünkü çocuklar ebeveynlerinin yaptığı her şeyi yapmaktan hoşlanıyor. Bu yüzden seni yemek yerken görürlerse, onlar da yapmak isteyecekler.

Çocuk İştahsızlığı

Ebeveynler ayrıca yemek zamanlarını keyifli hale getirmeli. Onları eleştirmek veya yemesi için mücadele etmekten kaçınmalıdır. Çocuğunuzun yanında ne kadar yediği veya ne kadar az yediği hakkında konuşmayın. Yine, bu geri tepecektir. Ailenin geri kalanı yemek yedikten sonra çocuğunuzu yemek masasına oturtmayın. Bu sadece çocuğunuzun kendisi ve genel olarak yemek zamanı hakkında kötü hissetmesine neden olacaktır.

Çocuk İştahsızlığı

Çocuklarının yeterince yemediğinden endişelenen ebeveynler, derinlere inebilir ve biraz mantıksızlaşabilir. Bazıları çocuklarını beslemek için gece yarısı uyandırır. Bazıları çocuklarına gün boyunca bir saatlik aralıklarla atıştırmalıklar sunar ve bazıları diğer ülkelerdeki açlıktan ölen çocuklar hakkında konuşarak veya “Benim yaptığımı yemiyorsan, bu senin beni sevmediğin anlamına gelir” diyerek çocuklarını suçlu hissettirmeye çalışmaktan vazgeçmelisiniz.

Beslenme mücadelelerini önlemenin ana yolu çocuğunuza kendi kendine nasıl besleneceğini öğretmektir. Çocuğunuzun kendi kendisini beslemesine izin verin. Unutmayın, yürümeye başlayan çocuk iştahı konusunda daha kontrollü olacaktır. Vücutlarının doğal olarak yaptığını yapıyorlar. Kazanamayacağınız bir güç mücadelesine dönüştürmeyin.

Kaynak

Etiketler

arjin albay

Çocuk Gelişimci

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. gercekten cok iyi bir makale olmuş çoğu site isteneni tam olarak vermiyor gayet iyi, akıcı ve tatmin ediciydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı