BİZİMHOCA

Çocuklara Evde Eğitim Vermek İçin 10 İpucu

Çocuklara evde eğitim vermek

Çocuklara evde eğitim vermek her zaman yapılması gereken bir durumken Covid-19‘dan bu yana artık bir mecburiyet haline geldi. Çocukluklarından itibaren çocuklarla konuşmak ve kitap okumak, etkili konuşma, yazma ve okuma becerileri için güçlü bir temel oluşturabilir. Bir ebeveyn olarak, çocuklara öğrenmenin ve düzenli çalışmanın değerini telkin etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olmanın yollarından biri, ona sadece eğlenceli ve ilginç bir öğrenme fırsatı değil, aynı zamanda onunla bağ kurma şansı da olabilecek evde ders vermektir. Bire bir görüşmeyi içeren bireysel öğretim, bir çocuğun hayatına verimli bir katkı olabilir ve hatta bunu dört gözle bekleyebilir.

Çocuklara Evde Eğitim Vermek

Çocuklara evde eğitim vermek daha çok kişisel bir tercihtir. Çocuğunuza evde öğretmeye karar verdiyseniz, aklınızda bulundurmanız gereken belirli noktalar vardır. Bu faktörler arasında yeteneğiniz ve uygunluğunuz, çocuğunuzun kişiliği ve onunla olan yakınlığınız, bütçeniz ve eğiliminiz bulunur. Herhangi bir konuyu öğretmek için kişisel uzmanlığa ve deneyime sahip olup olmadığınızı kendinize sorun. Örneğin, iyi okuyabilir ve çok fazla bilgiye sahip olabilirsiniz, ancak bu öğrenmeyi öğretme ve uygulama becerisine sahip değilseniz, çocuğunuz için zor olabilir.

Ayrıca, akademik koçluk için düzenli zaman ayırmaya ve başarılı bir şekilde uygulanması için disiplini oluşturmaya kararlı olmalısınız. Günlük dersleri veya haftada birkaç uzun öğretim oturumunu tercih edebilirsiniz. Bir şeyleri tartışırken veya ev ödevi sırasında çocuğunuzla hızlı bir şekilde sabırsızlanma eğilimindeyseniz , uzun vadede çocuğunuzla ilişkinize zarar verebileceği için ona kendi kendinize ders vermek harika bir fikir olmayabilir.

Bir çocuğun kişiliği başka bir önemli yönüdür. Bazı çocuklar, evde ders alırken gördükleri ekstra ve bölünmemiş ilgiden iyi bir şekilde yararlanır. Onlara, akademik başarılarını kolaylaştırabilecek gerekli güven ve öğrenmeyi aşılayabilir.

Çocuğumu Evde Nasıl Eğitirim?

Çocuklara evde eğitim vermek

Kendi çocuğunuza evde ders vermenin olumlu bir deneyim olması çok önemlidir. Çoğu ebeveyn, çocuklarına evde öğretmenlik yapıp yapamayacaklarını sorabilir. Cevap evet, yapabilirsin. Aklınızda bulundurmak isteyebileceğiniz bazı yararlı ipuçları şunlardır:

1. Çocuğunuzun Öğrenme Şeklini Keşfedin

Çocuğunuzun dilbilimsel, içsel, kişilerarası, mantıksal-matematiksel vb. Gibi zeka tarafından yönlendirilebilen belirli bir öğrenme stili olabilir. Zaman zaman bir çocuk sadece bir tane yerine birçok öğrenme stilini tercih edebilir. Çocuğunuzun bilgileri nasıl işlemeyi sevdiğini öğrenmek, özel derslerinizi maksimum etkiyle kullanmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, aktif bir öğrenci, zamanını okuma talimatları ve teoriye ayırmak yerine pratik problemleri çözerek öğrenmeyi tercih edebilir.

2. Doğru Öğrenme Ortamını Sağlayın

Çocuğunuzun evde ders alması için dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak, elverişli ve uygun bir ortam sağlayın. Çalışmak için bir yer belirleyin ve rahat mobilyalar, uygun aydınlatma, oda sıcaklığı vb. Gibi hususları göz önünde bulundurun.

3. Bir Çalışma Programı Oluşturun

Çocuğunuzun öğretmenleriyle görüşebilir ve ders programı hakkında onlara danışabilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzun her aşamada öğrenmesi gerekenler hakkında gerekli bilgileri toplamak için çevrimiçi olarak gezinebilir ve eğitim sitelerine göz atabilirsiniz. Ardından toplanan verilere dayanarak bir çalışma planı oluşturun. Çalışma programını bir dönem veya tüm yıl için tasarlayabilirsiniz.

4. İyi Malzemelere Yatırım Yapın

Çocuğunuzun öğrenmesine ve gelişmesine yardımcı olacağını düşündüğünüz popüler ve güvenilir kitapları stoklayın. Deneyimli ve tanınmış eğitimciler tarafından yazılmış, denenmiş ve test edilmiş okuma materyallerinden oluşan bir öğrenme bankası oluşturun. Tüm seti satın alabilir veya bir kitaplığa başvurabilirsiniz. Çevrimiçi kitapçılardan, etkileşimli web sitelerinden veya ücretsiz e-kitaplardan da yardım alabilirsiniz.

5. Kavramları Anlamasına Odaklanın

Çocuğunuz için karmaşık matematiksel ilkeleri ve bilimsel yasaları basitleştirmeye yardımcı olabilecek kavramların oluşturulmasına dikkat edin. Çocuğunuz görsel veya sözlü gibi çeşitli öğrenme araçlarıyla erken dönem konsept gelişiminden büyük ölçüde faydalanacaktır. Çocuğunuzun fiziksel dünyayı aktif olarak keşfetmesini sağlayacak fırsatlar sunabilirsiniz, bu da onun entelektüel gelişimini kolaylaştırabilir. Bir müze veya tiyatroya gezi düzenleyin veya hoş bir günde dersi dışarı çıkarın.

İlgini Çekebilir Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri: 5 Madde İle

6. Geri Bildirim Verin

Yolunda kalmasına yardımcı olmak için çocuğunuza düzenli geribildirim verin. Çocuğunuzu takdir edin çünkü olumlu pekiştirme bir çocuğa çok yardımcı olur. Çocuğunuzu övmek, elinden gelenin en iyisini yapmak ve tutarlı bir şekilde harika sonuçlar vermek için onu motive edecektir. Ayrıca, bir çalışma toplantısının sonunda genel bir şey söylemek yerine zor bir konuda ustalaştığını hissettiğinizde anında kesin ve ayrıntılı övgüde bulunabilirsiniz.

7. Sabırlı Olun

Çocuğunuza evde ders vermek oldukça zor bir görev olabilir. Sonunda disiplin ve çok sabır gerektirir. Çocuğunuza öğretirken sabrınızı kaybettiğinizi hissettiğiniz an, çocuğunuzun sıkıntınızı görmesine izin vermek yerine öğretmeye ara verin. Yanlış yorumlayabilir ve kendisini sorumlu tutabilir, bu da onun moralini bozabilir.

8. Yükü Paylaşın

Çalışan bir kadınsanız çocuğunuza öğretmek için zaman ayırmanız zor olacaktır. Sorumluluğu paylaşmak için eşinizin veya büyük bir kardeşinizin yardımıyla ip yapabilirsiniz. Her aile üyesi belirli bir konuyu ele alabilir. Kimin maksimum ilerleme kaydettiğini belirlemek için özel ders oturumlarını eğlenceli ve sağlıklı bir rekabete dönüştürebilirsiniz.

9. Çocuğunuzun İlgi Alanlarını Düşünün

Çocuğunuzun ilgisini ve konsantrasyonunu korumak için öğrenmeyi ilginç etkinlikler ve eğlenceli yöntemlerle ilişkilendirmeye çalışın. Örneğin, çocuğunuz mermeri veya arabaları seviyorsa, bunları sayma, basit toplama ve çıkarmayı öğretmek için kullanabilirsiniz. İlgi alanlarını keşfetmek için beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeylere dikkat edin, böylece onları ona yeni bir şey öğretmek için kullanabilirsiniz.

10. Pozitif Kalın

Ona öğretirken çocuğunuzun cesaretini kırmayın. Bunun yerine bir motive edici ve teşvik edici olun. Çocuğunuza ders verirken olumlu onaylar verin. Çok sert bir eğilim üstlenerek seansları korkunç bir olay haline getirmekten kaçının.

Ebeveynler olarak, çocuğunuza ders verirken akademik ihtiyaçlarla başa çıkma gerekliliğinin veya sınavlara hazırlanma aciliyetinin ötesine bakmak isteyebilirsiniz. Evde ders vermenin amacı çocuğu sadece akademik olarak değil, aynı zamanda hayatın denemelerine de hazırlamak olmalıdır. En iyi yanıtı oluşturmak için çocuğunuzun ihtiyaçlarını ayarlamaya çalışın.

Exit mobile version