Çocuklarda Kıskançlık: Başa Çıkmanın 9 Etkili Yolu

Kıskançlık, bir kişi etrafındaki insanlardan ilgi ve sevgi eksikliği yaşadığında ateşlenen olumsuz bir duygudur. Çocuklar, ebeveynlerin veya bakıcıların dikkati başka bir çocuğa verildiğinde bunu hissedebilirler. Çoğu çocuk annesine bağlıdır, bu nedenle eğer annenin dikkati tamamen onlara yöneltilmezse, annesinin dikkatini çeken herhangi birini kıskanması normaldir.

Çocuklar kendilerini ifade etme konusunda genellikle çok açık davranırlar. Sevgiyi, nefreti, üzüntüyü, kıskançlığı veya bu tür diğer duyguları ifade etmekten çekinmeyebilirler. Kıskançlık söz konusu olduğunda, çocukları birden fazla şekilde etkileyebilir. Peki, çocuğunuzun kıskançlık gösterdiğini öğrendiğinizde ne yapmalısınız? Çocuğunuzun doğasını olumsuz etkilemeye başlayıp başlamayacağına dair endişeler de ortaya çıkabilir.

Çocuklarda kıskançlığın nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun ve dikkatlice ele alın.

Çocuklarda Kıskançlığa Neden Olan Ebeveyn Hataları

çocuklarda kıskançlık

Ebeveyn davranışı, çocuklukta kıskançlığın tetikleyicisi olabilir. Örneğin, çocuklar genellikle ebeveynlerini etkilemeye ve ebeveynlerinden daha fazla ilgi görmeye isteklidir. Ebeveynler bir çocuğa her zaman diğerlerinden daha fazla ilgi gösterirse, çocuk yavaş yavaş kıskançlık geliştirebilir.

İşte çocukta kıskançlık yaratacak en kötü ebeveynlik hatalarından bazıları :

 1. Çok fazla şımartmak
  Tüm ebeveynler, arada bir çocuklarını şımartmayı sever. Bununla birlikte, çocuğunuzu aşırı derecede şımartırsanız, başkalarından üstün olma hissi yaratabilir. Bu nedenle, çocuğunuz ondan daha iyi biriyle veya çocuğunuzun sahip olabileceğinden daha iyi bir şeye sahip biriyle karşılaştığında, kıskanç ve güvensiz hissedebilir.
 2. Aşırı koruma
  Ebeveynler koruyucudur ve çocuklarının iyiliği için endişe duyarlar. Ancak bazen ebeveynler aşırıya kaçabilir ve çocuklarını bıraktıklarında, çocuk kendini kaybolmuş hissedebilir ve kendinden daha emin olan çocuklara karşı kıskançlık duygusu geliştirebilir.
 3. Otoriter ebeveynlik
  Aşırı kontrol, ebeveynlerin yaptığı bir başka büyük hatadır ve bu nedenle çocuklarda kıskançlık yaratır. Nedeni açıklamadan katı kurallar ve düzenlemeler oluşturmak çocuğu etkileyecektir. Özgüven eksikliği ile büyürler ve kardeşlerinden veya arkadaşlarından daha az değerli hissederler.
 4. Başkalarıyla karşılaştırma
  Ebeveynlerin bir başka tehlikeli hatası da çocuklarını birbirleriyle karşılaştırmalarıdır. Karşılaştırmalar yalnızca kıskançlığa, rekabete ve özgüven eksikliğine yol açar.
 5. Sağlıksız rekabet yaratmak
  Çocuklara aynı etkinliği yaptırmak ve sonuçlarını karşılaştırmak aralarında sağlıksız bir rekabet yaratacaktır. Bir çocuk diğerinden daha yetenekli olabilir, ancak aynı aktiviteyi benzer hassasiyetle yapmaları konusunda ısrar etmek yanlış olabilir ve kıskançlığa yol açabilir.
 6. Doğum sırası
  Bazen ebeveynler, doğum sırasına göre bir çocuğa daha fazla ilgi gösterebilir. Örneğin, ilk kardeş, ebeveynlerinin kendilerine daha fazla ilgi gösterdiğini görünce yeni doğan kız kardeşini veya erkek kardeşini kıskanabilir. Yeni doğanın gelişiyle, büyük çocuklar tahtından indirilmiş hissedebilir ve bu da kıskançlığa yol açabilir.

Çocukluk ve Yetişkinlikte Kıskançlık Belirtileri

çocuklarda kıskançlık

Çocukluk döneminde, çocuklarınız birbirleriyle oynarken kıskançlık belirtilerini fark edebilirsiniz. O kadar yaygın olacak ki kıskanç çocuk diğer çocuğa vurabilir ve sanki bir oyunmuş gibi davranabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda sık görülen kıskançlık belirtileri şunları içerebilir :

Kıskandıkları kişi hakkında yanlış şikayetler.
Öfke.
Kaygı.
Tehdit altında hissetmek.
Güvensiz duygular.
Aşırı ihtiyatlı.
Aşırı duyarlılık.
Rahatsız, sabırsız, ifadesiz davranabilir.
Başkalarına zorbalık yapmak.
Kıskandıkları bir kişiyi taklit edebilir ama onlardan kaçınabilir.

Kıskançlık yetişkin ilişkilerini engelleyebilir ve birçoğu hayatlarında mutluluk hissetmeyebilir. Yıllar içinde biriken korkular ve kaygılar, bazı ruhsal bozuklukların riskini artırabilir. Gelecekte bu sonuçlardan kaçınmak için çocuğunuzun kıskançlıktan kurtulmasına yardımcı olun.

Çocuklarda Kıskançlıkla Başa Çıkmak İçin Önlemler

çocuklarda kıskançlık

Kıskançlık, çocuğunuzu olumsuz etkilemeyecek, düzgün bir şekilde ele alınmalıdır. Çocuk kıskançlığı sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek bazı yollar şunlardır:

 1. Kıskançlığı hırsa çevirin
  Çocuğunuzun kıskançlığını olumlu bir kanala yönlendirmek, olumsuz duygularını azaltmanın harika bir yoludur. Örneğin, çocuğunuz arkadaşı iyi notlar aldığı için üzgünse, onları daha çok çalışmaya ve daha iyi notlar almaya teşvik edebilir ve motive edebilirsiniz. Çocuğunuz ders çalışma girişimine kapıldıktan sonra, birisini nasıl alt edeceğine odaklanmayacaktır. Odaklarını doğru yöne çevirecekler.
 1. Dinleyin
  Çoğu durumda, kıskanç davranış derinlerden kaynaklanır. Bu tür davranışların arkasında belirli bir sorunları veya endişeleri vardır. Çocuğunuzla konuşun ve belirli bir kişiyi neden kıskandığını öğrenin ve sonra onu dinleyin. Çocuğunuzun özgüveninin daha düşük olabileceği durumlar olabilir. Olumlu yönlerinden yeterince emin olamayabilirler, bu da başkalarına karşı kıskançlık göstermelerine neden olabilir.
 2. Klasikleri okuyun
  Klasik hikâyeler ve masalların altında birçok ahlaki mesaj vardır ve bunları vurgulamasanız bile, çocuğunuz gelişiminin önemli aşamalarında bunlardan öğrenecektir. Uyku vakti okumayı günlük bir rutin haline getirin. Çocuğunuza yardımcı olma, şefkat gösterme ve iyi niyetler gibi niteliklerden bahseden ahlaki değerleri daha fazla olan kitaplardan alın. Bu, çocuğunuzun yaptığı şeyin doğru olmadığını anlamasına yardımcı olacaktır.
 3. Örnekler kullanarak açıklayın
  Herkes hakkında olumlu duygular beslemenin önemini vurgulamak için bir başka harika numara da kendinizi örnek göstermektir. Başkalarını mizah anlayışları, iyi davranışları veya sahip olabilecekleri diğer nitelikleri için övün. Çocuğunuzun önünde bu tür iltifatlarda açık sözlü olun.
 4. Çocuğunuza paylaşmanın önemini öğretin
  Çocuklar sebepsiz yere diğer çocuklara kin tutma eğilimindedir. Durum buysa, küçük çocuğunuza paylaşmanın önemini öğretin. Bu, herhangi bir güvensizliği ortadan kaldırmalarına yardımcı olacaktır. Er ya da geç, çocuğunuzun bir zamanlar kıskandıkları bir çocukla arkadaşlıktan keyif aldığını göreceksiniz.
 5. Çocuğunuzu sevin
  Çocuğunuzu sevmediğinizi söylemiyoruz. Bunun yerine, hayatlarının bu aşamasında alabilecekleri tüm sevgi ve şefkate ihtiyaçları olduğunu vurguluyoruz. Sebep ne olursa olsun, ebeveyn rehberliği sevgi ve ilgiyle birleştiğinde her zaman işleri düzeltebilir ve onları doğru şekilde daha hızlı hale getirebilir.
 6. Karşılaştırmalardan uzak durun
  Çocukların değerini düşürdüğü için bir çocuğu diğeriyle karşılaştırmayın. Bu karşılaştırmalar, çocukların “Onları benden daha çok seviyorsun” veya “Onların daha iyi olduğunu düşünüyorsun” sonucuna varacak. Asla bir çocuğun okul ödevlerini, karnelerini ve test puanlarını kardeşleri veya arkadaşları ile karşılaştırmayın. Bunlar çocuğunuzun daha çok çalışmasına yardım etmezler. Bunun yerine, içlerindeki kızgınlığı beslerler.
 7. Her çocukta benzersiz bir güç geliştirin
  Her çocuk ebeveynlerinden güçlü yönlerini dinlemeyi sever. Bu özel güç hakkında konuşmak, özgüvenlerini besleyecektir. Her çocuğa ilgi alanları ve mizaçları konusunda benzersiz bir güç katarsanız en iyisi olur.
 8. İşbirlikçi davranışı güçlendirin
  Çocuklarda kıskançlığı bırakmanın en basit yollarından biridir. Onları birbirlerini destekleyecek şekilde şekillendirin. Onlara paylaşmak, yardım etmek, birlikte çalışmak ve çabalarına değer vermek için anlar verin. Böyle olmasını istediğinizi anladıkça bu davranışları tekrar edecekler.

Bu nedenle, çocuğunuzun sınıf arkadaşlarının iyi notlarını kıskandığını ya da ağabeyinin yeni bir bisiklet aldığını düşünüyorsanız, çocuğunuzla oturun ve ona hayatta bir şey başardıkları ve bunun karşılığında ödüllendirildikleri anları hatırlatın.

Kıskançlık, özellikle kardeşleri olan çocuklarda yaygın bir çocukluk duygusudur. Yalnız çocuklar, arkadaşlarını veya kuzenlerini de kıskanabilir. Çocuğunuzun dikkatini olumlu duygulara çevirebilirsiniz. Uzman yardımı da isteyebilirsiniz. Kıskançlığı görmezden gelmek ve ihmal etmek, gelecekte zihinsel sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Kaynak

arjin albay

Çocuk Gelişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı