10 Maddede Çocukluk Korkuları ve Fobi

Çocukluk korkuları ve fobi ilerde çocuklarımızın zihinsel ve fiziksel gelişimini etkileyen önemli faktörlerdir. Çocuklar kolayca korkma eğilimindedir ve korkuları zamanla değişmeye devam eder. Çocuklarda bir şeyden korkmak normal bir tepkidir çünkü çocuklara kendilerini güvende tutmayı da öğretir. Bununla birlikte, bir çocuğun korku olarak deneyimlediği şey ile bir çocuğun fobisi olduğu zaman arasında oldukça fark vardır.

Yaygın Çocukluk Korkuları

İşte çocukların yaşa göre yaşadığı bazı çocukluk korkuları.

Çocukluk Korkuları: Bebeklerin ve Yeni Yürümeye Başlayan Çocukların Korkuları

 • Ani yüksek sesler veya aşırı hareketler bebeğin korkmasına neden olabilir.
 • Aniden görüşlerine giren büyük bir nesne onları korkutabilir.
 • Onlarla sohbet etmeye çalışan herhangi bir yabancı, korkmalarına neden olabilir.
 • Ebeveynlerden ayrı olmak veya odalarında ya da çevrelerindeki değişiklikler onları bilinmeyen bir ortamda hissetmelerine neden olabilir ve onları korkutabilir.

Okul Öncesi Çocukluk Korkuları

 • Çocuklarda neredeyse tüm korkular karanlıktan korkmaktan başlar. Bazı yetişkinler de karanlıktan korkma eğilimindedir.
 • Geceleri meydana gelen herhangi bir ses onları korkutabilir.
 • Korkunç maskeler veya canavarların ve hayaletlerin tuhaf sesleri bu yaştaki çocukların korkmasına neden olabilir.
 • Çocukların çoğu köpekleri sever ama bazıları aşırı heyecanlanmış bir köpekten korkabilir.

Okul Yıllarında Çocukluk Korkuları

 • Burası çocuğun büyük böceklerden veya örümcekler ve yılanlar gibi sürüngenlerden korkmaya başladığı yerdir.
 • Bir fırtına veya deprem, aşırı derecede korkmalarına neden olabilir.
 • Özellikle geceleri evde yalnız kalmak çocuğu oldukça korkutabilir.
 • Okula gelince, öğretmenin azarlamaları, bir sınavda başarısız olmaları ya da arkadaşları tarafından reddedilmeleri, çocukların içinde korku olarak kendini gösterir.
 • Korkunç TV şovları veya aşırı tehlike içeren haberler onları korkutabilir.
 • Yaralanmaları veya hastalıkları, doktorları ve enjeksiyonları görmek çoğu çocuğun korktuğu olağan şeylerdir.

Çocuğunuzun Zihninden Korkuyu Nasıl Çıkarırsınız?

Aşağıdaki ipuçlarıyla çocuklarınızın korkularını yenmelerine yardımcı olabilirsiniz:

Çocukluk Korkuları: Bebekler ve Yeni Yürüyen Çocuklar İçin

 • Ebeveynin varlığı ve sıcaklığı, bebeğinizin herhangi bir garip durumdan anında kendini güvende hissetmesini sağlayabilir.
 • Bir rutin oluşturmak, hangi eylemleri ne zaman bekleyeceklerini anlamalarını sağlayabilir.
 • Erken aylarda bebeğe bakan kişi sayısını sınırlamak önemlidir, böylece kendisi için güvenli bir yer bulma şansı bulur.

Çocukluk korkuları: Okul öncesi çocuklar için

 • Bu yaştaki çoğu çocuk oldukça yaratıcıdır. Bu nedenle, en küçük çocukluk korkuları bile kendi hayal güçleriyle beslenen büyük bir korku haline gelebilir.
 • Çocuğunuz belirli bir yerden korkuyorsa, onlarla birlikte o yere gidin ki korkmadan onu düzgün bir şekilde görebilsinler.
 • Çocuğunuz karanlıktan korkuyor ise, çocuğunuzdan yüksek sesle sayıları sayarken diğer odaya doğru yürümesini isteyin. Yalnız olmadığını anlaması için onunla birlikte de sayabilirsiniz.
 • Herhangi bir hayvandan veya aşırı aktif bir köpekten korkuyorsa, köpeğin bağlandığından emin olun ve önce onunla oynayın. Köpek biraz sakinleştiğinde, çocuğunuzu yaklaştırabilir ve onunla oynamasına izin verebilirsiniz.

Çocukluk korkuları: Okul Yıllarındaki Çocuklar İçin

 • Çocuğunuzla korkuları hakkında konuşun çünkü onları iyi bir şekilde anlatabilir.
 • Olabileceğini düşündüğü en kötü şeyin ne olduğunu ona sorun. Ardından, düşündüğü kadar kötü olmayan gerçek hayattaki bir olayı ona bildirin.
 • Doğal afetler söz konusu olduğunda, çocuğunuzun alması gereken ihtiyati tedbirlerle ilgili kitapları okumasına izin verin. Bu, kendilerini hazırlıklı hissetmelerini ve hazırlıksız yakalanmamalarını sağlayacaktır.
 • Diğer korkuların üstesinden en iyi şekilde denetimli eylemle gelinebilir. Sürekli olarak korkmaya devam ederlerse, onları rahatlatmak veya kestirmek onu büyük ölçüde hafifletebilir.
çocukluk korkuları
çocukluk korkuları ve fobi

Bunlarda ilginizi çekebilir: 4 Maddede çocuklara bağırmak gerçekten zararlı mı?

Fobi nedir?

Korku kontrolden çıktığında, aşırı, mantıksız ve kalıcı hale geldiğinde ve en ufak bir durumu veya olasılığı bile, güçten düşüren aşırı bir kaygı duygusu gösterebilir, buna fobi denir. Çoğu zaman bu tür korkular, bir fobi haline gelmeden önce birkaç ay ila bir yıldan fazla kalır.

Çocuklar Arasında Fobi Ne Kadar Yaygındır?

Pek çok çocuğun şu veya bu tür bir fobiye sahip olduğu bilinmektedir. Dünyadaki insanların yaklaşık yüzde 9-10’unun bir tür fobiden muzdarip olduğu tahmin edilmektedir.

Çocuklarda Fobiye Ne Sebep Olur?

Çocuklarda fobilerin yaygın nedenleri şunlardır:

1. Yaşam Olaylarıyla İlgili Faktörler

Bir çocuğun hayatında meydana gelen ve onu büyük ölçüde etkileyen herhangi bir olay, onda bir fobi olarak tezahür etmesine neden olabilir. Bunlar, okulda yeni bir sınıfın başlangıcı veya yeni bir yere geçmek kadar normal olabilir veya bir aile üyesinin ölümü, aşırı hastalığı veya ebeveyn boşanması kadar talihsiz olabilir.

2. Aileyle İlgili Faktörler

Bazı durumlarda, belirli yönlerden fobi çocuklar tarafından ebeveynlerden birinden miras alınabilir. Her zaman genetik olmasa da, çocuklar son derece dikkatli. Bir fobiden muzdarip herhangi bir aile üyesini gördüklerinde, onlar da ondan korkmaları gerektiğine inanmaya yönlendirilebilirler.

3. Biyoloji ile İlgili Faktörler

Beyindeki nörotransmiterler birbirleriyle iletişim kurmaktan sorumludur ve bu da duygu ve hislerin oluşmasına neden olur. Buradaki iki ana varlık, insanı mutlu ve huzurlu hissettirmekten sorumlu olan serotonin ve dopamindir. Dengesi bozulursa, çocuğunuz aniden herhangi bir şeyden korkmaya başlayabilir.

Çocuklarda Yaygın Fobi Türleri

İşte yaygın fobi türlerinden bazıları:

çocukluk korkuları
çocukluk korkuları ve fobi

1. Özgül Fobi

Spesifik fobide çocuk, çoğunlukla sebepsiz olarak son derece spesifik bir varlıktan korkmaya başlar. Bu, dolap gibi belirli bir yer veya öğretmenleri gibi belirli bir kişi veya taksi şoförleri gibi bir tür insan vb. Olabilir.

Belirti ve bulgular

Çocuk fobinin varlığından kaçınmaya çalışabilir veya sebepsiz yere kötü bir şey olacağını tahmin etmeye başlayabilir. Zaman zaman, korku nesnesi mevcut olduğunda, çocuğun eylemleri tamamen senkronize olmayacak ve bozulacaktır.

2. Agorafobi

Bu, konfor bölgenizin dışına çıkma korkusuyla aynıdır, ancak devasa oranlara çarpılır. Çocuk dış dünyadan ve tanımadığı insanlardan tamamen korkmaya başlar. Kendilerinin veya herhangi bir yabancının bilmediği herhangi bir yer onların tetiklenmesine ve panik durumuna girmelerine, öfke nöbetleri geçirmelerine veya aşırı ağlamalarına neden olabilir.

Belirti ve bulgular

Çocuklar herhangi bir koşulda evlerini terk etmeyi reddedecek veya evdeki herhangi bir yabancı veya misafirle buluşmayı veya konuşmayı reddedeceklerdir. Bunu yapmaya zorlanırlarsa paniğe kapılabilir veya reddederek çığlık atabilirler.

3. Sosyal Fobi

Sosyal anksiyete bozukluğu bunun başka bir adıdır. Bu, büyük ölçüde, kalabalıktaki insanlarla etkileşime girme korkusu veya hatta bazı durumlarda çocuklardan korkma olarak adlandırılır. Bu aynı zamanda okula gitme fobisine de yol açabilir.

Belirti ve bulgular

Çocuklar kendilerini başkalarıyla tanıştırmaya veya sınıfta sorular sormaya, sahneye çıkmaya ve hatta diğer insanlarla birlikte umumi tuvalette işemeye gelince ölümcül korkuyla doludur. Ayrıca, bir durumda olmaktan, yalan söylemekten ve hatta belirli bir olayı atlamak için yanlışlıkla hastalanmaktan kaçınmak için aşırı önlemlere gideceklerdir.

Çocuklarda Fobiler Nasıl Teşhis Edilir?

Fobiler genellikle psikiyatristler tarafından çocuğun ruh sağlığı değerlendirmesi yapılarak teşhis edilir. Bazı bozukluklar ilk ziyarette ortaya çıkabilir, bazıları ise teşhis için birden fazla ziyaret ve test alabilir.

Çocuğunuzda Fobi Nasıl Tedavi Edilir?

Bir fobinin tedavisi, büyük ölçüde çocuğun yaşına ve korkunun aşırılığına bağlıdır. Çoğu zaman, danışmanlık ve bilişsel davranışçı terapi, fobileriyle kendi başlarına mücadele etmelerine yardımcı olabilir. Panik atakların kontrolden çıktığı aşırı durumlarda, psikiyatristler çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olacak bazı ilaçlar önerebilir. Bu aşamada ebeveyn desteği son derece gereklidir.

Çocuğunuzun Fobi Geliştirmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Korku ve fobilerin yayılması ve çeşitliliği ebeveynlere sinir bozucu görünebilir. Psikolojide çocukluk korkuları gelişen bir bilimdir ve bunu anlamak oldukça zaman alabilir. Tetikte kalmak, çocuklarla açık sohbet etmek ve güçlü güven bağları kurmak, çocukların korkularıyla savaşmasına yardımcı olmanın harika yollarıdır.Korkuyu bir fobiye dönüşme şansı bulamadan önce tomurcuklanan korkuyu bastırmak için adımlar atılabilir. Doğru ebeveynlik, bunun gerçekleşmesinde hayati bir rol oynar.

kaynak

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı