BİZİMHOCA

10 Maddede Çocukluk Korkuları ve Fobi

çocukluk korkuları ve fobi

Çocukluk korkuları ve fobi ilerde çocuklarımızın zihinsel ve fiziksel gelişimini etkileyen önemli faktörlerdir. Çocuklar kolayca korkma eğilimindedir ve korkuları zamanla değişmeye devam eder. Çocuklarda bir şeyden korkmak normal bir tepkidir çünkü çocuklara kendilerini güvende tutmayı da öğretir. Bununla birlikte, bir çocuğun korku olarak deneyimlediği şey ile bir çocuğun fobisi olduğu zaman arasında oldukça fark vardır.

Yaygın Çocukluk Korkuları

İşte çocukların yaşa göre yaşadığı bazı çocukluk korkuları.

Çocukluk Korkuları: Bebeklerin ve Yeni Yürümeye Başlayan Çocukların Korkuları

Okul Öncesi Çocukluk Korkuları

Okul Yıllarında Çocukluk Korkuları

Çocuğunuzun Zihninden Korkuyu Nasıl Çıkarırsınız?

Aşağıdaki ipuçlarıyla çocuklarınızın korkularını yenmelerine yardımcı olabilirsiniz:

Çocukluk Korkuları: Bebekler ve Yeni Yürüyen Çocuklar İçin

Çocukluk korkuları: Okul öncesi çocuklar için

Çocukluk korkuları: Okul Yıllarındaki Çocuklar İçin

çocukluk korkuları ve fobi

Bunlarda ilginizi çekebilir: 4 Maddede çocuklara bağırmak gerçekten zararlı mı?

Fobi nedir?

Korku kontrolden çıktığında, aşırı, mantıksız ve kalıcı hale geldiğinde ve en ufak bir durumu veya olasılığı bile, güçten düşüren aşırı bir kaygı duygusu gösterebilir, buna fobi denir. Çoğu zaman bu tür korkular, bir fobi haline gelmeden önce birkaç ay ila bir yıldan fazla kalır.

Çocuklar Arasında Fobi Ne Kadar Yaygındır?

Pek çok çocuğun şu veya bu tür bir fobiye sahip olduğu bilinmektedir. Dünyadaki insanların yaklaşık yüzde 9-10’unun bir tür fobiden muzdarip olduğu tahmin edilmektedir.

Çocuklarda Fobiye Ne Sebep Olur?

Çocuklarda fobilerin yaygın nedenleri şunlardır:

1. Yaşam Olaylarıyla İlgili Faktörler

Bir çocuğun hayatında meydana gelen ve onu büyük ölçüde etkileyen herhangi bir olay, onda bir fobi olarak tezahür etmesine neden olabilir. Bunlar, okulda yeni bir sınıfın başlangıcı veya yeni bir yere geçmek kadar normal olabilir veya bir aile üyesinin ölümü, aşırı hastalığı veya ebeveyn boşanması kadar talihsiz olabilir.

2. Aileyle İlgili Faktörler

Bazı durumlarda, belirli yönlerden fobi çocuklar tarafından ebeveynlerden birinden miras alınabilir. Her zaman genetik olmasa da, çocuklar son derece dikkatli. Bir fobiden muzdarip herhangi bir aile üyesini gördüklerinde, onlar da ondan korkmaları gerektiğine inanmaya yönlendirilebilirler.

3. Biyoloji ile İlgili Faktörler

Beyindeki nörotransmiterler birbirleriyle iletişim kurmaktan sorumludur ve bu da duygu ve hislerin oluşmasına neden olur. Buradaki iki ana varlık, insanı mutlu ve huzurlu hissettirmekten sorumlu olan serotonin ve dopamindir. Dengesi bozulursa, çocuğunuz aniden herhangi bir şeyden korkmaya başlayabilir.

Çocuklarda Yaygın Fobi Türleri

İşte yaygın fobi türlerinden bazıları:

çocukluk korkuları ve fobi

1. Özgül Fobi

Spesifik fobide çocuk, çoğunlukla sebepsiz olarak son derece spesifik bir varlıktan korkmaya başlar. Bu, dolap gibi belirli bir yer veya öğretmenleri gibi belirli bir kişi veya taksi şoförleri gibi bir tür insan vb. Olabilir.

Belirti ve bulgular

Çocuk fobinin varlığından kaçınmaya çalışabilir veya sebepsiz yere kötü bir şey olacağını tahmin etmeye başlayabilir. Zaman zaman, korku nesnesi mevcut olduğunda, çocuğun eylemleri tamamen senkronize olmayacak ve bozulacaktır.

2. Agorafobi

Bu, konfor bölgenizin dışına çıkma korkusuyla aynıdır, ancak devasa oranlara çarpılır. Çocuk dış dünyadan ve tanımadığı insanlardan tamamen korkmaya başlar. Kendilerinin veya herhangi bir yabancının bilmediği herhangi bir yer onların tetiklenmesine ve panik durumuna girmelerine, öfke nöbetleri geçirmelerine veya aşırı ağlamalarına neden olabilir.

Belirti ve bulgular

Çocuklar herhangi bir koşulda evlerini terk etmeyi reddedecek veya evdeki herhangi bir yabancı veya misafirle buluşmayı veya konuşmayı reddedeceklerdir. Bunu yapmaya zorlanırlarsa paniğe kapılabilir veya reddederek çığlık atabilirler.

3. Sosyal Fobi

Sosyal anksiyete bozukluğu bunun başka bir adıdır. Bu, büyük ölçüde, kalabalıktaki insanlarla etkileşime girme korkusu veya hatta bazı durumlarda çocuklardan korkma olarak adlandırılır. Bu aynı zamanda okula gitme fobisine de yol açabilir.

Belirti ve bulgular

Çocuklar kendilerini başkalarıyla tanıştırmaya veya sınıfta sorular sormaya, sahneye çıkmaya ve hatta diğer insanlarla birlikte umumi tuvalette işemeye gelince ölümcül korkuyla doludur. Ayrıca, bir durumda olmaktan, yalan söylemekten ve hatta belirli bir olayı atlamak için yanlışlıkla hastalanmaktan kaçınmak için aşırı önlemlere gideceklerdir.

Çocuklarda Fobiler Nasıl Teşhis Edilir?

Fobiler genellikle psikiyatristler tarafından çocuğun ruh sağlığı değerlendirmesi yapılarak teşhis edilir. Bazı bozukluklar ilk ziyarette ortaya çıkabilir, bazıları ise teşhis için birden fazla ziyaret ve test alabilir.

Çocuğunuzda Fobi Nasıl Tedavi Edilir?

Bir fobinin tedavisi, büyük ölçüde çocuğun yaşına ve korkunun aşırılığına bağlıdır. Çoğu zaman, danışmanlık ve bilişsel davranışçı terapi, fobileriyle kendi başlarına mücadele etmelerine yardımcı olabilir. Panik atakların kontrolden çıktığı aşırı durumlarda, psikiyatristler çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olacak bazı ilaçlar önerebilir. Bu aşamada ebeveyn desteği son derece gereklidir.

Çocuğunuzun Fobi Geliştirmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Korku ve fobilerin yayılması ve çeşitliliği ebeveynlere sinir bozucu görünebilir. Psikolojide çocukluk korkuları gelişen bir bilimdir ve bunu anlamak oldukça zaman alabilir. Tetikte kalmak, çocuklarla açık sohbet etmek ve güçlü güven bağları kurmak, çocukların korkularıyla savaşmasına yardımcı olmanın harika yollarıdır.Korkuyu bir fobiye dönüşme şansı bulamadan önce tomurcuklanan korkuyu bastırmak için adımlar atılabilir. Doğru ebeveynlik, bunun gerçekleşmesinde hayati bir rol oynar.

kaynak

Exit mobile version