Hamilelik Sırları: Daha Hızlı Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım?

Hamile kalmaya çalışırken seks eğlenmekten daha fazlasıdır. Gebe kalma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için her şeyi yatakta doğru yapmak gerekir.

Gebelik meydana getirdiği kanıtlanmış hiçbir yöntem yoktur. Yine de sevişmenizin zamanlaması ve sıklığındaki birkaç değişiklik, başarı şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Ne zaman seks yapmalısın?

Hamile Kalmak için Ne Yapmalıyım?

Hamile kalmak için en iyi zaman , adet döngünüzün en doğurgan noktasındadır . ‘Doğurganlık döneminiz’ yumurtlamadan önceki beş günü ve yumurtlama gününü içerir.

Yumurtlamadan önceki iki gün ve yumurtlama gününde seks yapmak size hamile kalmanın en büyük ihtimalini verecektir.

Yumurtlama sırasında yumurtalık olgun bir yumurta bırakır. Bu yumurta rahminize giderken fallop tüpünden aşağıya iniyor.

Bu yolda, sperm (umarım) yumurta ile buluşacak ve dölleyecektir. Sperm yaklaşık beş gün yaşayabilir. Yani gebe kalmaya çalışıyorsanız, amacınız yumurtladığınızda Fallop tüplerinizde canlı sperm bulundurmaktır.

Yumurtladığınızı nasıl anlarsınız? Bunun bir yolu, döngü günlerinizi saymaktır.

Adet dönemlerinizin takvimini tutun veya takip etmek için bir uygulama kullanın. Her döngü adetinizin ilk gününde başlar ve bir sonraki adet döneminizin başlamasından önceki gün biter.

Döngünüzün orta noktasını arayın. 28 günlük bir döngünüz varsa, genellikle 14. gün civarında yumurtlayacaksınız.

Biliyor musun?

 1. Tüm kadınlar adetlerinin ortasında yumurtlamaz. Hamile kalmakta güçlük çekiyorsanız ve yumurtlamanızın orta noktadan önce veya sonra olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yumurtlamayı doğrulamak için başka bir yöntem kullanmak için doktorunuzla konuşun.

Yumurtlamayı gösteren bunlara benzer işaretler de arayabilirsiniz:

 • Vajinal akıntıda değişiklik. Yumurtladığınızda, mukusunuz berraklaşır ve kalınlaşır – yaklaşık bir yumurta akı kıvamında.
 • Bazal vücut ısısında (BBT) artış. Yumurtlamadan sonra vücudunuzun dinlenme sıcaklığı biraz artacaktır. Sabah kalkmadan önce BBT’yi bazal vücut ısısı termometresi ile ölçebilirsiniz. Not: Bu size yalnızca yumurtladığınızı ve yumurtlamayı tahmin edemediğinizi söyleyecektir. Bununla birlikte, birkaç döngü boyunca sıcaklığınızı takip ederseniz, genel olarak hangi döngü gününde yumurtladığınızı geriye dönüp bakabilirsiniz.

Eczaneler ayrıca reçetesiz yumurtlama kitleri de satmaktadır. Bu testler idrarınızdaki hormon değişikliklerini arar ve yumurtlama olasılığınızın en yüksek olduğu zamanı size bildirebilir.

Hangi pozisyonlar en iyisidir?

Her erkek orgazmında salınan yüz milyonlarca spermle, yumurtlama zamanında herhangi bir korunmasız seks, hamilelikle sonuçlanabilir. Sperm vajinaya girdiği sürece gebe kalma şansınız var.

Seks sırasında hiçbir pozisyonun gebe kalma olasılığını artırdığı kanıtlanmamıştır. Yine de, bu küçük yüzücülerin yumurtaya doğru yollarını bulmalarını sağlamak için belirli pozisyonlar diğerlerinden daha iyi olabilir. Misyoner (üstte adam) ve köpek tarzı pozisyonlar (arkada adam) daha derin sızmaya izin vererek spermi rahim ağzına yaklaştırır.

Ayakta ve üstte kadın pozisyonlarında yerçekimi aleyhinize çalışır. Yine de seksten hemen sonra ayakta durmak, hamilelik olasılığınızı azaltmaz. Spermler oldukça iyi yüzücülerdir. Vajinaya yerleştikten sonra 15 dakika içinde rahim ağzına yerleşebiir. Sırtınızın altına bir yastık koymak da spermin doğru yönde yüzmesini sağlayacaktır.

Ne sıklıkla seks yapmalısın?

Çok sık seks yapmanın sperm kalitesini ve miktarını azalttığını okumuş olabilirsiniz. Bazı araştırmalar , spermin 2-3 günlük bir yoksunluk döneminden sonra toplandığında daha kaliteli olduğunu göstermiştir. Araştırmalar ayrıca 1-2 günde bir seks yapan çiftlerde daha yüksek gebelik oranlarının görüldüğünü göstermiştir.

Doğurganlık döneminizde günde bir kez veya gün aşırı sevişmek hamile kalma şansınızı artıracaktır.

Daha sık seks yapmaya çalışın ama kendinizi bir programa zorlamayın. Gereksiz strese yol açabilir. Nihayetinde, ideal seks kaç kez de olsa size rahat hissettiren şeydir.

Bir kayganlaştırıcı hamile kalma olasılığını etkiler mi?

Kadınların% 80’i seks sırasında kayganlaştırıcı kullanıyor, ancak bu ürünlerin sperm kalitesini etkileyip etkilemeyeceği konusunda sorular var. Paniklemeden ve yağlama tüpünü atmadan önce hamile kalmaya çalışan gerçek çiftlerin%50 ‘si doğurganlık üzerinde olumsuz bir etki bulamadı. Aslında, kayganlaştırıcı, seksi daha sık yapabilecek kadar rahat hale getirerek hamile kalma çabalarınıza yardımcı olabilir

Hamile kalmak için diğer ipuçları

Cinsel uygulamalarınızı değiştirmek, hamile kalma olasılığınızı artırmanın tek yolu değildir. Doğurganlığınızı artırmak için yapabileceğiniz diğer birkaç şey şunlardır:

 • Orgazm. Bir erkek için eşini hamile bırakmak için boşalma şarttır. Bir kadının hamile kalmak için orgazm olması gerekmese de, orgazmının hareketi spermi hedeflerine daha da yaklaştırmaya yardımcı olabilir.
 • Kilonuzu kontrol edin. Çok ağır veya çok ince olmak doğurganlığınızı düşürebilir.
 • Sigara içmeyin. Sigara içmek kısırlık ve düşük yapma olasılığını artırır ve sperm hareketliliğini azaltır.
 • Kafeini sınırlayın. Büyük miktarlarda – günde beş fincandan fazla kahve – kafein doğurganlığı azaltabilir.

Ne zaman bir doktora görünmelisiniz?

Hamile kalmaya çalışıyorsanız ancak şansınız yoksa, birinci basamak doktorunuza veya bir kadın doğum uzmanına görünün.

Bir doktora görünmeden önce ne kadar beklemelisiniz? Bu yaşınıza bağlıdır.

 • 35 yaşın altındaki kadınlar tıbbi yardım almadan önce en az 1 yıl denemelidir.
 • 35 yaş ve üstü kadınlar, 6 ay denedikten sonra bir sağlık uzmanına görünmelidir.

Doğurganlığı etkileyebilecek aşağıdaki sorunlardan herhangi birine sahipseniz daha erken randevu alın:

 • düzensiz veya dönem yok
 • endometriozis
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • düşük geçmişi
 • fıtık ameliyatı veya testislerle ilgili bir sorun (erkek partnerinizde)

Doktor, sağlığınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında bir değerlendirme yapacaktır. İlaçlar, tohumlama teknikleri ve cerrahi, doğurganlık sorunları olan kişilerin gebe kalmasına yardımcı olabilir.

Korunmasız her tür seks hamile kalmak için iyidir. Ancak karşılaşmalarınızı doğru zamanlamak ve bunları daha sık yapmak başarı şansınızı artıracaktır.

Hamilelik sizin için hemen gerçekleşmiyorsa, kendinize veya eşinize baskı yapmayın. Hamile kalmak birkaç ay sürebilir – özellikle 30’lu yaşlarda veya üzerindeyseniz.

Ancak uzun süredir deniyorsanız ve hala endişeyle o bebek yumruğunu bekliyorsanız, tavsiye için bir doktora görünün.

Kaynak

Etiketler

arjin albay

Çocuk Gelişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı