5 Adımda Gebelik Nasıl Önlenir: Doğum Kontrol Seçenekleri, Önlemler ve Daha Fazlası

Anne olmak, çoğu kadının hayatının bir noktasında veya başka bir döneminde gıpta ettiği bir durumdur. Bununla birlikte, hamilelik aynı zamanda bir kadının hayatında büyük bir adımdır ve hafife alınmamalıdır. İyi haber şu ki, hamilelik sizin kontrolünüzde olan bir şeydir ve buna hazır olmadığınızı hissederseniz önlenebilir.

Doğum kontrol seçenekleri arasında koruyucu önlemler ve yaygın kontraseptif yöntemler, sorumlu çiftler tarafından oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Hamileliği önlemek için hem erkekler hem de kadınlar için mevcut seçeneklere bakalım.

Kadınlar ve Erkekler için Doğum Kontrolü Yöntemleri

Hamileliği önlemek için çeşitli seçenekler benimsenebilir. Bu seçeneklerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

Kadınlar İçin Doğum Kontrol Seçenekleri

Kadınlar için mevcut olan en güvenli doğum kontrol seçeneklerinden bazılarını inceleyelim:

 1. Rahim içi cihaz veya sarmal, kadınlar için iyi bir doğum kontrol seçeneğidir. Birincisi, bu, tıp doktorunuz tarafından korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonraki beş gün içinde takılabilir. Bu yöntem güvenlidir; türüne bağlı olarak sisteminizde 5 ila 10 yıl arasında bırakılabilir ve istenmeyen gebeliğin önlenmesine yardımcı olabilir.
 2. Ertesi gün hapı, hamileliği uzak tutmak için kullanılabilecek başka bir yöntemdir. Bu, korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonraki 72 saat içinde kullanılabilir ve size onu kullanmanız için yeterli zaman sağlar.
 3. Depo-Provera bu günlerde oldukça popüler hale geliyor. Her üç ayda bir yapılan, hormon bazlı bir doğum kontrol iğnesi. Genellikle kol veya kalçadaki kaslar, doğum kontrol hapının enjekte edildiği yerdir. Etkili olabilmesi için bunun her üç ayda bir tekrarlanması gerektiği çok önemlidir.
 4. Sterilizasyon, cerrahi bir prosedürle yapılması gereken başka bir yaygın yöntemdir. Bu kalıcıdır ve bu nedenle, onu seçmeden önce çok tefekkür önerilir.
 5. Spermisit içeren bir diyafram, bir tıp uzmanı tarafından takılması gereken başka bir cihazdır. Bu cihaz rahim ağzını kaplar ve gebeliğin en az 6 saat kısaltılmasına yardımcı olur. 24 saatten fazla bırakılmaması tavsiye edilir.
 6. Oral kontraseptifler, korunmak için başka bir mükemmel seçenektir. İşin püf noktası, hapınızı kaçırmadığınızdan emin olmaktır. Yine de, bu hapların düzenli kullanımından dolayı bazı yan etkiler olabilir.
 7. Gebelikten kaçınmak için tabletlerin yanı sıra, etonogestrel doğum kontrol implantı kadınlar için başka bir seçenektir. Kibrit çöpü büyüklüğünde kauçuk çubuklar şeklinde olan bu implantlar bir tıp profesyoneli tarafından üst kola yerleştirilir.
 8. Hamileliği önlemek söz konusu olduğunda, tüpektomi yaptırmak daha kalıcı bir çözümdür. Tüp sterilizasyon olarak da bilinen bu yöntem, bir kadının fallop tüplerinin kesilip kapatıldığı cerrahi bir prosedürdür. Bu oldukça güvenli bir yöntemdir ve halihazırda çocuğu olan çiftler için oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
doğum kontrol

Erkekler için Doğum Kontrol Seçenekleri

Erkekler için doğum kontrol seçenekleri şeklinde hamileliği önlemenin yöntemlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

 1. Prezervatifler, erkeklerin cinsel ilişki sırasında kullanabilecekleri belki de en kolay ve en iyi korunma yöntemlerinden biridir.
 2. Vazektomi, erkekler için daha kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir. Bunun cerrahi olarak yapılması gerekir ve ereksiyonu veya boşalmayı durdurmaz.
 3. Erkekler için daha manuel bir doğum kontrol yöntemi boşalmadan hemen önce çekme yöntemi. Ancak başarı şansı oldukça düşük olduğundan bu tavsiye edilmez ve bu güvenilir bir yöntem değildir.

Kontraseptiflerin Etkinlik Oranı

Yukarıda sıralanan tüm seçenekler hamileliği önlemek için kullanılabilecek sağlam seçimler olsa da, bazı yöntemlerin diğerlerinden daha etkili olduğu elbette anlaşılmıştır. Aşağıdaki veriler, her yöntemin etkinliğine biraz ışık tutmaya yardımcı olacaktır.

Doğum Kontrolü Yöntemi% Olarak Doğru Etkinlik
Erkekler için prezervatif% 85-87
Kadınlar için prezervatif% 77-80
Diyaframlar spermisit ile birleştirildi% 78-81
Ağızdan alınan doğum kontrol hapları% 95 ve üzeri
Depo-Provera enjeksiyonları% 99 ve üzeri
Etonogestrel doğum kontrol implantları% 99 ve üzeri
Rahim içi cihazlarYaklaşık% 99
Ameliyat yoluyla sterilizasyon / Kalıcı sterilizasyon% 99 ve üzeri
Sabah-Ertesi hapı / Acil doğum kontrolü% 74-76

Gebelikten Kaçınmak İçin Diğer Önlemler

Önleme, varsayılan olarak tedaviden daha iyi olduğu için, hamileliği önlemeye yönelik en iyi adımlardan bazıları aşağıda paylaşılmıştır. Ayrıca, bunun daha önce tartışılanların bir özeti de olabileceğini unutmayın. Yine de hamileliği önlemenin en iyi yollarını size sağlayabilecek yeni seçenekleri inceleyelim.

 • Korunmadan asla cinsel ilişkiye girmeyin.
 • Mevcut çeşitli doğum kontrol hapları arasından akıllıca seçim yapın.
 • Adet döngünüz sırasında korunmasız cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
 • Hamileliği uzak tutmak için uygun girişimlerde bulunun ve spermin yumurtaya ulaşmadığının garantisi olmadığı için boşalmadan önce dışarı çekmek gibi uygulamaları durdurun.
 • ‘Güvenli dönem’ sırasında korunmasız seks yapmak da bazen sorun olabilir. Elbette kaçırılan hesaplamalar sizi hamile bırakabilir.
 • Bazı spermlerin yumurtanızı dölleme ihtimali yüksek olduğundan, korunmasız cinsel organları eşinizle yakın temasa getirmekten kaçının.
 • Halihazırda doğum kontrol hapları alıyorsanız, düzenli olun ve her gün aynı saatte almaya çalışın.
 • Bir erkek cinsel olarak uyarıldığında, genellikle penisten cinsel eylemi daha iyi hale getiren, döl öncesi veya boşalma öncesi olarak bilinen bir miktar akıntı olur. Bununla birlikte, bu akıntı sperm içerebilir, bu nedenle eşinizin hamile kalmamak için penisine dokunduktan hemen sonra vajinanıza dokunmamasına dikkat edin.
 • Benzer şekilde, prezervatifi tuttuktan veya dokunduktan sonra vajinaya dokunmak, prezervatife takılan herhangi bir sperm rahminizdeki yumurtaya gidebileceğinden gebelik riskini artırabilir.
 • Boşaldıktan sonra çok uzun süre meşgul kalmadığınızdan emin olun (prezervatif takıyor olsanız bile). Penis boşalmadan sonra sarkarken prezervatifin içeriğinin vajinaya döküldüğü durumlar olmuştur.
 • Koruma veya doğum kontrol cihazlarıyla dikkatsiz olsanız bile, günlük olarak yiyebileceğiniz, hamilelik riskinizi azaltacak pek çok meyve ve bitki vardır. Papaya böyle bir meyvedir.
 • Yırtık prezervatifler veya unutulan haplar gibi kriz durumlarında, ertesi sabah veya hamile kalmanızı engelleyecek acil hapı aldığınızdan emin olun.

Doğal Olarak Hamilelikten Kaçınmak İçin Adımlar

Hamileliği önlemek için cerrahi veya tıbbi yöntemlerin büyük bir hayranı değilseniz, hamile kalmaktan hala kaçınabileceğiniz birkaç doğal seçenek vardır.

Başlamak için en iyi yer vücudunuzu anlamak ve regl döneminizi izlemektir. Gebe kalma, büyük ölçüde döngünüzdeki doğurgan dönemler tarafından yönetildiğinden, en iyi bahsiniz, doğurgan olduğunuz günlerde ya tamamen seks yapmaktan kaçınmanız ya da hamile kalma şansınızı azaltan bir yöntem kullanmanızdır. Daha sonra regl döneminizin ‘düşük riskli’ olarak tanımlanan günlerinde normal şekilde seks yapabilirsiniz. Yumurtlama tarihlerinizi anlamanız çok önemlidir, çünkü birkaç gün öncesinden ve yumurtlamadan birkaç gün sonra hamile kalmamanızı sağlamak için kısıtlama veya dikkatli olmanız gereken günlerdir. İzlemeye başladıktan sonra, bir model oluşturmak için birkaç döngünün geçmesine izin verin. Vücudunuzun size verdiği işaretlere dikkat edin ve daha sonra bilinçli bir karar verin .. Aşağıda, hamileliği doğal yollarla önlemenize yardımcı olacak bazı yollar listelenmiştir.

1. Doğurganlığınızı Değerlendirin

Doğurganlığınızı değerlendirirken deneyebileceğiniz birkaç önlem vardır. Yeni başlayanlar için, doğurgan olmanın ne demek olduğunu anlamalısın. Yumurtlamadan beş gün önce ve tekrar yumurtlamaya başladığınız güne kadar korunmasız seks yapmak sizi hamile bırakabilir. Sonuç olarak, bu dönemde korunmasız seks yapmamalısınız. Doğurganlığın ne olduğunu anladıktan sonra, yumurtlamayı da öğrenmelisiniz. Üreme çağındaki bir kadında, yumurtalık her ay fallop tüpünden aşağıya inen bir yumurta salgılar. Bu dönemde yumurta bir sperm tarafından karşılanırsa döllenebilir ve hamile kalabilirsiniz. Gerekli tüm tarihleri ​​ve endişelenmeden seks yapabileceğiniz dönemi hesapladıktan sonra, doğal doğum kontrolü harikalar yaratabilir.

2. Bazal Vücut Isınızı İzleyin

Bu yöntemi benimsemek için yapılacak ilk şey bir bazal termometre satın almaktır. En iyi sonuçlar için ay boyunca bazal sıcaklığınızı (dinlenirken vücudunuzun en düşük sıcaklığı) grafiğe dökmeniz önemlidir. Yumurtlama sırasında, vücudunuz biraz daha yüksek sıcaklıklara sahip olma eğilimindedir ve bu da en yüksek doğurganlık zamanınızın bir göstergesi olmalıdır. Unutulmaması gereken birkaç nokta, sabah ilk iş olarak ateşinizi ölçmek ve ardından her gün aynı saate bağlı kalmaktır. Bazal vücut sıcaklığınızın doğru çizelgesi, ancak görevi en az üç ay boyunca tekrarladıktan sonra size doğru sonuçları verecektir. Vücut ısınızın normalden daha yüksek göründüğü günler, hamile kalmamak için cinsel ilişkiyi korumanız gereken günlerdir.

3. Servikal Mukusunuzu Kontrol Edin

Bu, hamilelikten kaçınmanın oldukça zor bir yoludur, ancak doğru şekilde yapılırsa, istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir. Servikal mukus, ay boyunca birkaç kez değişen normal vajinal akıntınızdan başka bir şey değildir. Kontrol etmek için vajinanızın içine birkaç parmağınızı sokun ve kaydırın. Bunun için pamuk yünü de kullanabilirsiniz. Bu mukusu sadece adetiniz bittikten sonra kontrol etmeye başlamalısınız. Ne zaman doğurgan olduğunuzu bilmek için renk, doku, tutarlılık gerektiği gibi not edilmeli ve değişiklikler uygun şekilde çizelge haline getirilmelidir.

4. Döngünüzü Bir Takvimde İzleyin

Muhtemelen en sık kullanılan yöntem, adet döngünüzü bilmekle başlar. Döngünüzün sürdüğü gün sayısını anlamak için döneminizi takip edin. Takip ederken, adetinizin başladığı günü döngünüzün 1. Günü olarak düşünün. Bir model oluşturmak için en az 8-9 döngüyü doğru bir şekilde grafiğe dökmeniz önemlidir. Bu kalıbı kullanarak, en kısa döngünüzdeki gün sayısından 18 veya en uzun döngünüzün sayısından 11 çıkararak doğurgan olacağınız günleri belirleyebilirsiniz. Yöntemlerden herhangi birini kullanarak bulduğunuz tarih, doğurganlık döneminizin başladığı gün olmalıdır. Söylemeye gerek yok, o dönemde kontraseptif olmadan seks yapmak hamileliğe yol açabilir.

5. Bulduklarınızı Uygulayın

Doğal kontrasepsiyon yöntemleri asla tek bir yöntemin sonucu olamaz. Doğru sonuçları elde etmek için yukarıda listelenen tüm yöntemleri birlikte uygulamak en iyisidir. Burada ayrıca hesaplamalarla karıştırılmanız durumunda, bir güvenlik ağı olarak diğer koruma yöntemlerini kullandığınızdan emin olun. Yukarıdaki yöntemleri kullanma fikri, doğurgan döneminizi bulmak ve bu tarihlerde korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Hesaplamalarınıza dayanarak, hangi günler korunmasız seks yapabileceğinizi ve hamileliği önlemek için ev ilaçlarından ne zaman kaçınacağınızı veya kullanacağınızı anlayacaksınız.

Hamilelikten Kaçınmak için 20 Ev Çaresi

Gebelikten kaçınmanın suni veya tıbbi yöntemleri konusunda hevesli olmayanlarınız için, işte sadece etkili olmakla kalmayıp aynı zamanda evde de uygulanabilecek bazı doğal gebelik önleme yöntemleri.

Bitkiler, baharatlar, bitkiler ve benzerleri ile yan etkiler olmadan gelecekte istenmeyen gebeliklerin nasıl etkili bir şekilde önleneceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Neem

Bu süper bitkinin, biri hamileliği önlemek için çeşitli kullanımları vardır. Neem aslında spermlerin hareketliliğini azaltarak döllenme olasılığını azaltan bir çare olarak kabul edilir. Hamileliği engellemek için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Erkeklerde neem tabletleri almak geçici kısırlığa yol açarak hamileliği azaltır. Neem yaprağı tüketimi, hamileliği önlemek için evde çare olarak özüt veya yağ kullanmak kadar etkilidir.

2. Papaya

Bu meyve, hamileliği azaltmaya yardımcı olabilecek başka bir çok yönlü doğal ilaçtır. Korunmasız seks yaptıktan sonra en az 4-5 gün boyunca herhangi bir şekilde papaya tüketmek hamile kalma şansınızı azaltacaktır.

3. Kuru Kayısı

Kuru kayısıların seksten hemen sonra tüketilmesi hamileliğin kısaltılmasında mükemmel sonuçlar sağlayabilir. Kuru kayısılar en iyi şekilde bal ve su ile alınır. Bu hoş aromalı içecek en iyi sonuç için en az bir hafta tüketilmelidir.

4. Karabuğday

Karabuğdayda bulunan rutin, su ile uygun şekilde tüketildiğinde döllenmeyi önleyerek hamileliği önler. En iyi sonucu almak için her gün en az 500 gram karabuğdayı ılık suyla tükettiğinizden emin olun.

5. C Vitamini

Cildiniz için harikalar yaratan element, hamileliği uzak tutmanıza da yardımcı olabilir. Hamile kalma şansınızı azaltmak için kapsül şeklinde yaklaşık 1500 gram C Vitamini alın.

6. Tarçın

Bu baharat sadece yemeğinize lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda hamileliği azaltmak için harika bir ev ilacı görevi görür. Tarçınlı su uterusu uyarır ve bu nedenle cinsel ilişkiden sonra alınması tavsiye edilir. Tarçın çubuklarını gece boyunca suya batırmanız önerilir.

7. Maydanoz

Bu olağanüstü bitkinin bir kısmını suda ısıtın ve kaynatın. Su kendi başına içilebilir veya biraz lezzet katmak için biraz şeker eklenebilir.

8. Angelica

Bu aynı zamanda Dong Quai olarak da bilinir. Rahminizi genişletmek ve kasılmaları uyarmak için bunu en az iki hafta boyunca tüketin.

9. Havuç Tohumları

Hamile kalmaktan kaçınmak için oldukça eski bir yöntem olan tohumları öğütmeniz, suyla karıştırmanız ve içmeniz önerilir. En iyi sonuçları almak için bir ipucu, önümüzdeki birkaç gün boyunca su alımını artırmaktır.

10. Pamuk Kök Kabuğu

Bu çok etkili kökü kurutun ve sıcak çay veya ılık suyla karıştırıp için. En iyi sonuçlar için bu karışımı en az yedi gün boyunca almanız önerilir.

11. Zencefil Kökü

Rendelenmiş zencefil kökü ile kaynatılmış iki bardak ılık su içmek hamileliği önlemeye yardımcı olabilir.

12. Devedikeni

Quinault Kızılderilileri tarafından bir çare olarak kullanılan deve dikenlerinin doğum kontrol aracı olduğuna inanılıyor. Acı tadı aşılanana kadar devedikeni suda kaynatın ve için.

13. Hint veya Yabani Şalgam

Bu, kökü hamileliği kontrol etmek için kullanılabilen şifalı bir bitkidir. Kurutulmuş kök tozu su bardağı ılık suda karıştırılarak saklanmalıdır. Günde iki kez içmek istenen sonuçları verir

14. Kraliçe Anne’nin Dantel

Yabani havuç olarak da adlandırılan bu bitkiler, gebeliği önlemek için çay şeklinde veya hatta bütün olarak tüketilebilen tohumlar üretir. Bununla birlikte, böbrek rahatsızlığınız veya safra taşlarınız varsa veya emziriyorsanız, bunlardan kaçınılması en iyisidir.

Hamilelikten kaçınmaya çalışırken, gebe kalma riskini azaltmak için bir yöntem veya yöntemlerin bir kombinasyonunu seçin. Bunu söyledikten sonra, hiçbir yöntemin başarısız olmadığını unutmayın. Bazen hamileliğin uzak tutulmasını sağlamak için hem ev ilaçlarını hem de olağan koruma yöntemlerini birleştirmek en iyisi olabilir.

kaynak

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı