Gençlerin Sorunları ve Stresleri: Bir Ebeveyn Ne Yapmalı?

Ergenlik tanımı gereği kaygıyı içerir. Gençler, ebeveynlere bağımlılıktan daha geniş bir sosyal dünyada gezinmeye doğru bir geçiş yaşarlar. Bu ayrılık ve bağımsızlık, endişe ve yalnızlık duygularına neden olur. Aslında, kaygı ve yalnızlık duyguları, sosyal çatışmalarla ilgili endişelere, akranların potansiyel reddine ve akademik başarısızlık korkusuna dönüşür. Bu şekilde bir döngü başlar. Gençler ve kaygı doğal olarak bir araya gelir.

Peki bir ebeveyn ne yapmalı?

Stresli Bir Genci Desteklemek İçin 3 İpucu:

1. Sorunları onlar için çözme fikrinden kaçının.

Gençlerin Sorunları Ve Stresleri

Bu geçiş aynı zamanda ebeveynler için inanılmaz derecede zordur, bu nedenle genellikle çocuklarının sorunlarını çözmeye çalışırlar. Çocuklarının kaygısını hissederler ve kendi başlarına bunun üstesinden gelmenin acısını ve yalnızlığını onlardan korumak isterler. Ne yazık ki, bu davranışın gençlere gönderdiği mesaj, “sorunlarının ebeveynleri olmadan çözülemeyeceğidir.”

“Süper yardım” gençleri yaklaştırmak yerine uzaklaştırabilir; her zaman karşılaştıkları her sorunu çözmeye çalışırken ebeveynlerinden yardım isteme olasılıkları daha az olacaktır.


2. Orada olun.

Gençlerin Sorunları Ve Stresleri

Bir ebeveynin işi oldukça basit bir şekilde orada olmaktır. Ve yardım istemek için size geldiklerinde ya da onların kafalarının karıştığını gördüğünüzde tekrar orada olmak sizin işiniz.


3. Dürüst olun.

Gençlerin Sorunları Ve Stresleri

Stres yönetimi için açık ve dürüst iletişim şarttır. “Onların duygularını fark ettiğinizi ve yargılayıcı olmayan” bir şekilde orada olduğunuzu bilin. Yardım için size geldiklerinde, zorluklardan çok fazla bahsetmekten kaçının. Gençler genellikle rahatlık, güvence ve duyguları için destek isterler, acil bir çözüm istemezler. Yanında olduğunuzda ve gerçekten dinlediğinizde, çocuğunuz size bilmeniz gereken her şeyi söyleyecektir.

Kaynak

Etiketler

arjin albay

Çocuk Gelişimci

5 Yorum

  1. Vermiş olduğunuz tavsiyeleri hayata geçirmek için sabırsızlanıyorum teşekkürler şimdiden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı