BİZİMHOCA

Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri: 5 Madde İle

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri her zaman kötü sonuçlar mı getirir ? Tabi ki hayır. Televizyon her çocuğun hayatının önemli bir parçasıdır. Süper kahramanların büyüsüne tanıklık etmekten korku hafta sonlarına ayak uydurmaya kadar çocuklar, televizyon aracılığıyla sürükleyici bir deneyim yaşarlar ve kendi dünyalarının balonunda yaşarlar. Bazen bu balon, izlenen programların türüne bağlı olarak endişe kaynağı olur.

Televizyon, karakter ve kişilik oluşturur ve hatta hayata karşı tutum ve bakış açılarını değiştirme gücüne sahiptir. Ekstra özen göstermek, çocuğunuzun TV izlemenin kötü etkilerine maruz kalmadan TV şovlarından keyif almasını sağlayacaktır.

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkilerini gelin birlikte okuyalım.

Televizyon Bir Çocuğun Hayatında Nasıl Bir Rol Oynar?

Çocuğunuz suç dizileri veya korku filmleri izliyorsa ve yatma zamanı kabuslar yaşıyorsa, televizyon alışkanlıklarında bir sorun olduğundan emin olabilirsiniz. Çocukların zamanının önemli bir kısmı televizyon karşısında geçiriliyor ve kesinlikle kişiliklerini ve tutumlarını şekillendiriyor. Doğru türden televizyon programları çocuklarda sosyal ve çevresel farkındalığı aşılamakta ve hatta sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimi bütünsel olarak teşvik etmektedir. TV zamanı ve oyun / çalışma arasında sağlıklı bir denge sağlamak, onların koltukta patateslere dönüşmelerini ve sağlıklı sosyal ve fiziksel aktiviteleri atlamalarını istemediğiniz için gelişimleri için önemlidir.

Televizyonun Çocuklara Olumlu Etkileri

Televizyonun çocuklar için birçok avantajından bazıları şunlardır:

1. Eğlence

Susam Sokağı’ndan Kaşif Dora ve Arthur’a kadar çocuk eğlence programları, çocuklara duygusal travmayı ele almaktan, akranlarıyla etkileşimde bulunmaya, zorlu durumlarda gezinmeye ve etkileşimli sınavlar ve düşünme kalıpları yoluyla hayal güçlerini harekete geçirmeye kadar uzanan bir dizi beceri öğretir. Eğlence şovları çocuklarınızın ilgisini çeker, onlara yeni beceriler öğretir ve eğlenmelerini sağlar – hepsi tek bir pakette!

2. Eğitim

Eğitici gösteriler, çocuklara harekete geçme ve üretken davranışlarda bulunma konusunda ilham verir. Çocuğunuz geleneksel öğretim yöntemlerinden hoşlanmıyorsa, eğitim programları onu eğlenirken öğrenmesini sağlamanın harika bir yolu olabilir. Wild Kratts, Sid the Science Kid, Hanya Kamu ve Mickey Mouse Clubhouse gibi eğitim kanalları, çocuklara problem çözmeyi öğretir ve onlara zihinsel matematik ve analitik düşünmede güçlü bir temel sağlar.

3. Spor

Futbol, ​​kriket ve voleybol gibi spor şovlarını izlemek, açık hava etkinliklerine ilgi uyandırmanın harika bir yolu olabilir. Spor şovları çocukları aktif ve sağlıklı olmaya teşvik eder, böylece çocukların duygusal ve fiziksel refahı getiren fiziksel davranışlara girmelerini sağlar.

4. Kültür Ateşi

Çocuğunuz keşfetmekten ve seyahat etmekten hoşlanıyor mu? Seyahat ve kültürel gösteriler yoluyla onları dünyanın harikalarıyla tanıştırın. Diğer kültürler hakkında bilgi edinmek, çocuğunuzu bütünsel bir düşünür olmaya ve uluslararası akranlarıyla dostane bir şekilde etkileşime girmeye teşvik ederek sosyal öğrenme ve gelişim becerilerini geliştirecektir.

5. Yaratıcılık

Yemek pişirme, fırıncılık, sanat ve el sanatlarından müzik ve tiyatroya kadar, yaratıcılık TV şovlarının temel taşıdır. Müzik besteleme, çizim ve resim içeren sanat kanalları ve gösterileri zihni harekete geçirir ve çocukları kendi iç çağrılarına cevap vermeye teşvik eder.

6. Gelişmiş Akademik Performans

TV sorumlu bir şekilde tüketildiğinde, bunu duygusal ve ruhsal iyilik takip eder. Bu, gelişmiş akademik performansa yol açar. Araştırmacılara göre, bilgilendirici ve eğitici şovlar izleyen çocukların birden fazla standart testte akranlarından daha iyi performans gösterdiği ve hatta ortaokul ve lise boyunca en yüksek seviyelerde performans gösterdiği kanıtlandı.

7. Sağlıklı Stres Giderici

TV şovları, okulda veya dış mekanlarda stres yaşayan çocuklar için sağlıklı bir duygusal çıkış sağlar. Sağlıklı bir TV dozu, bir çocuğun ruh hali ve duygusal sorunları için harikalar yaratabilir ve onu olumsuz yönde etkileyebilecek duygusal stresten koruyabilir.

8. Teknoloji ve En Son Trendler Hakkında Bilgi Edinir

TV’deki bir içerik okyanusuna geniş erişim sayesinde çocuklar, en son teknolojileri kullanmayla ilgili araç ve teknikleri alır ve sosyal eğilimlerden haberdar olur. Çocuklar daha bilgili hale gelir ve TV aracılığıyla bilgilendirici aydınlanmaya ulaşırlar.

9. Dil ve Duygusal Beceriler

Çocuğunuz yeni bir dil öğreniyorsa veya konuşma kalıplarını taklit ediyorsa, dil programları ve filmler aracılığıyla kelime dağarcığını ve cümle kurma nüanslarını anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Dahası, pozitif TV şovları sağlıklı duygusal davranışları pekiştirir ve çocuklara başarıları için çok önemli olan sosyal becerileri öğretir.

10. Onları Bağlı Tutar

Çocuğunuz sürekli evin içinde zıplıyorsa ve bir dakika sessiz kalamıyorsa, can sıkıntısını gidermek için TV izlemesine izin vermek yaratıcı bir çözümdür. Bu, bilişsel gelişimine zarar vermeden meşgul olmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, bunun yalnızca ara sıra uygulandığından ve bir alışkanlık haline gelmediğinden emin olmanız gerekecektir.

11. Sosyal Katılımı Teşvik Eder

Karakterleri izleyen çocuklar üretken bir performans sergiliyor ve televizyonda ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar bu davranışları gerçek hayatta taklit etmeye çalışıyorlar. Bu, rekabetçi görevler ve etkinlikler için de geçerlidir. Örneğin, en sevdikleri TV karakteri sınavlarda iyi performans gösteriyorsa ve spor ve sosyal etkinliklere katılıyorsa, çocuklarınız da bu davranışları taklit edecek ve böylece gelişimlerine yardımcı olacaktır.

12. Kişilik Geliştirir ve Bağımsız Düşünmeyi Teşvik Eder

TV programları bağımsız düşünme becerilerini geliştirir ve çocuklara kalıpların dışında düşünmeyi öğretir. Bu beceriler, yaratıcılığa ve farklı bakış açılarından düşünmeye odaklanan bir dünyada hayati önem taşır.

Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Televizyonun Çocuklara Olumsuz Etkileri

Çocuklar için televizyonun birçok dezavantajından bazıları şunlardır:

1. Zaman Kaybedebilir

Televizyon karşısında çok fazla zaman geçiren çocuklar hayatın fırsatlarını kaçırabilir. Çocuğunuz televizyon izleyerek çok fazla vakit geçiriyorsa, arkadaşlarıyla kaynaşmak, ev ödevlerinde çalışmak, dışarıda oynamak ve benzeri faaliyetler gibi daha üretken görevlere harcanabilecek değerli zamanını kaybedebilir.

2. Dil ve Sosyal Beceri Eksikliği

Bu, daha önce bahsedilen TV’nin olumlu etkileriyle çelişkili görünebilir, ancak esas olarak iki yaşın altındaki çocuklar için geçerlidir . Bebeklerin beyinleri iki yaşından önce gelişim aşamasındadır. Bu, beynin sosyal ve duygusal öğrenmeyi yeniden düzenlediği ve teşvik ettiği zamandır. TV, çocuğunuzla kişisel düzeyde psikolojik olarak gülümsemez, konuşmaz veya etkileşimde bulunmaz. Bu, hayatın bu noktasında savunmasız olduğu için çocuğun zihinsel durumunu etkiler. Daha sonraki yıllarda bile, televizyon izlemek için çok fazla zaman harcamak çocuğunuzun sosyal etkileşimini sınırlayabilir, bu da uzun vadede dil ve sosyal becerilerini etkileyebilir.

3. Yaratıcılığı ve Hayal Gücünü Öldürür

Çocuğunuz dışarı çıkıp gerçek dünyayı keşfetmek yerine televizyonda çok fazla vakit geçirirse, güçlü bir hayal gücü geliştiremeyecektir. Fikirler ekranın önünde sunulduğu için aşırı TV izleyen çocuklar zihinlerini harekete geçiremezler veya kendi başlarına yeni fikirler üretemezler, dolayısıyla pasif bir şekilde tüketirler ve aktif olarak yaratmazlar.

4. Odaklanma Eksikliği

Günlük olarak ekranın önünde 2-3 saatten fazla zaman geçiren çocuklar, genellikle sınıf ortamlarında odaklanma eksikliğinden muzdariptir. Bu tür çocukların DEHB (Dikkat Eksikliği Hiper Aktivite Bozukluğu) tanısı alma olasılığı daha yüksek olabilir. Bu odaklanma eksikliği ve düşük dikkat süresi, spor gibi akademisyenlerin yanı sıra diğer alanlara da sızıyor. Çocuk, el sanatları gibi yaratıcı ve zihinsel olarak sakinleştirici faaliyetlere katılmaya da isteksiz olabilir.

5. Verimsiz

Verimlilik, yaşamda yeni zirvelere ulaşmakla ilgilidir. Çocuğunuz sürekli olarak TV izliyorsa ve akademik, sosyal veya duygusal yaşamlarında dönüm noktalarına ulaşamıyorsa, ekranın önünde harcanan tüm zaman boşa harcanır.

6. Obezite

Çok fazla televizyon izleyen çocuklar obezite ve diğer sağlık bozukluklarına yakalanma riski altındadır. Liseleri sırasında aşırı TV izlediklerinde genç çocukları kanepeli patateslere geçiş yapan küçük çocuklar nadir değildir.

7. Kalp ve Göz Sağlığı Riskleri

Çok fazla TV izleyen çocuklar, göz tembelliği geliştirme riski altındadır. Bu durumda çocuk, gözlük veya merceklerle düzeltilemeyen bulanık veya azalmış görme yaşar. TV bağımlılığı ayrıca, her ikisi de kalbi ve beyni etkileyen egzersiz eksikliğini ve hareketsiz bir yaşam tarzını teşvik eder. Bu, sonunda kardiyovasküler sorunlara ve dar arterlere yol açabilir.

8. Olumsuz Davranış

Araştırmaya göre, çok fazla televizyon izlemek beyin yapısını değiştirebilir ve olumsuz davranışları, özellikle de şiddet ve saldırganlığı teşvik edebilir. Küçükler için uygun olmayan içerik barındıran şovları izleyen çocukların bu sorunla karşılaşma riski daha yüksektir.

9. Öz İmajı Etkiler

TV şovları gerçekliği abartır ve dünyanın çarpık bir görüntüsünü sunar. Mükemmel hayatları ve gerçek olamayacak kadar iyi senaryoları ortaya çıkaran şovlar, çocukların kendilerini yetersiz hissetmelerine neden olabilir.

10. Duygusal Değişiklikler

Cinsiyet, uyuşturucu ve alkol bağımlılığını vurgulayan gösterilere maruz kalan çocuklar duygusal değişikliklere karşı savunmasızdır. Bu konuların çoğunu anlayamayacak kadar küçük oldukları için, gerçekliğe ilişkin farklı bir görüş elde edebilir ve psikolojik olarak etkilenebilirler.

11. Kötü Akademik Performans

Televizyon izlemek için çok zaman harcamak, diğer faaliyetlere katılmama ile sonuçlanabilir. Çocuklar bazen televizyon yüzünden okulu ve ödevlerini atlıyor ve bu onların akademik performanslarını olumsuz yönde etkiliyor.

12. Öğrenme Sorunlarına Neden Olur

Fazla TV süresinden kaynaklanan öğrenme sorunları, pasif dinleme ve az gelişmiş dinleme becerilerinden ince motor ve yaratıcı becerilerin eksikliğine kadar uzanır. Bu, çocuklar fiziksel ve zihinsel olarak uyarıcı faaliyetlere girmediğinde ortaya çıkar. Çok fazla TV izleyerek DEHB geliştiren çocuklar, çalışmalar sırasında konsantre olma ve odaklanma yeteneğinden yoksundur.

Anne-Baba Çocuklarını Televizyonun Kötü Etkilerinden Korumak İçin Ne Yapabilir?

Ebeveynler şunları yapabilir:

Bebekler ve Küçük Çocuklar TV İzlemeli mi?

İki yaşın altındaki bebeklerin ve küçük çocukların beyinleri geliştiği ve savunmasız olduğu için televizyon izlemekten kaçınmaları önerilir. Pek çok duygusal ve sosyal beceri öğreniyorlar, bu yüzden onlarla etkileşim kurma, duygusal ihtiyaçlarını karşılama ve onları okumaya, yazmaya ve çizmeye teşvik etme zamanıdır. Bu aşamada büyük bir bilişsel gelişim parçası meydana gelir. Bu yüzden en iyisi TV’nin iki yaşından küçük bebeklerden ve küçük çocuklardan uzak tutulmasıdır.

TV izlemenin en iyi hali ölçülü olarak yapılan bir aktivite olmasıdır. Çocuğunuzun kaliteli programları izlemesini ve zamanını verimli bir şekilde geçirmesini sağlayarak, doğru şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlayacaksınız. Televizyon izlemek hayatın günlük bir parçasıdır ve eğer özenle entegre edilirse çocuğunuz bundan bir şeyler öğrenmeye başlayabilir!

kaynak

Exit mobile version