Tuvalet Eğitimi İpuçları: Başarı için Malzemeler, Beceriler ve Sırlar

Çocuk bezlerini gururla çöpe atan çocukların televizyon reklamları, tuvalet eğitimini çok kolay gösteriyor. Kusursuz saçları, makyajları ve temiz kıyafetleri olan ebeveynler, neşeli yürümeye başlayan çocuklarının tuvaleti mutlu bir şekilde kullandığı için gülümsüyorlar.

Ancak gerçek hayatta tuvalet eğitimine başlama zamanı geldiğinde, biraz daha karışık gelebilir (kimi kandırıyoruz – çok daha karışık!) Ve resim mükemmelinden daha az.

Siz okurken ve araştırırken, muhtemelen hangi lazımlık eğitimi yöntemini deneyeceğiniz gibi kararlarla kafanız dönüyor – Üç günlük lazımlık eğitimi? Programa dayalı tuvalet eğitimi? Lazımlık eğitiminin ortalama yaşının 27 ay olduğunu biliyor olabilirsiniz , ancak çocuğunuz hazır mı?

Tüm bu soruları sizin için yanıtlayamasak da, çocuğunuzla olumlu bir tuvalet eğitimi deneyimi yaşamaya daha iyi hazırlanabilmeniz için size bazı ipuçları ve tavsiyeler verebiliriz.

Lazımlık eğitimine başlamadan önce

Tüm bebek bezlerini atmadan önce, daha sorunsuz bir lazımlık eğitimi sürecine hazırlanmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

tuvalet eğitimi

Çocuğunuzun hazır olma işaretleri gösterdiğinden emin olun. Tuvalet eğitimi için “en iyi” yaş yoktur.Bunun yerine, çocuğunuzun gelişimsel olarak hazır olduğuna dair işaretler aramak önemlidir. Çocuğunuzun lazımlık eğitimine hazır olabileceğine dair göstergeler şunları içerir:

  • tuvalete ilgi göstermek
  • bebek bezlerinin ne zaman kirlendiğini tanımak
  • bezlerini daha uzun süre kuru tutmak
  • fiziksel olarak kendi pantolonlarını yukarı ve aşağı çekebilmek

Konuşun! Lazımlık eğitiminin kulağa heyecanlı olmasını sağlayın ve çocuğunuzla bunun hakkında sık sık konuşun. Tuvalet eğitimi almış tanıdığınız diğer çocuklardan örnekler verin veya konuyu tartışan televizyon programları izleyin.

Örnek olarak gösterin. Çocuğunuzun birkaç kez banyoyu kullanma sürecinde sizi veya bir arkadaşını takip etmesine izin verin. Bazen kendi yaşına yakın bir çocuğu lazımlığı başarıyla kullanan bir çocuk görmeleri daha etkilidir.

Lazımlık kitapları okuyun. Eğlenceli çocuk lazımlık kitapları almak için yerel kütüphanenizi veya kitapçınızı ziyaret edin. Çocuğunuzun seçim yapmasına yardım etmesine izin verin.

Rol yapma oyna . Çocuğunuzun lazımlık sürecini bebekler veya diğer oyuncaklarla yeniden canlandırmasına yardımcı olun. Bebeklerin lazımlığa gitmekten ne kadar mutlu olduklarından bahsedin.

Ödülleri kullanacaksanız, belirli ödüllere karar verin. Fikirler bir tablodaki çıkartmaları , küçük oyuncakları veya meyve atıştırmalıklarını içerebilir.

Ayrıca özel bir gezinti veya daha fazla ekran zamanı düşünebilirsiniz, ancak ebeveynlik uzmanları, ödüllerin en iyi bu yaşta işe yaradığını belirtiyorlar, eğer çocuğunuz istediği davranışı her tamamladığında, örneğin lazımlıkta otururken hemen ve kullanılırsa. Çocuğunuzu bu ödüller için çalışma konusunda heyecanlandırın ve bunları kazanmanın tam sistemini açıklayın.

Çocuğunuz için bir lazımlık türü seçin. Çocuk dostu lazımlıklar söz konusu olduğunda birçok seçenek vardır. Alışveriş yapmayı düşünün bağımsız çocuk tuvaleti veya standart bir tuvalet için halka yerleştirin . Bazı ebeveynler çocuklarına ikisini de sunar. Evden çıktıktan sonra taşınabilirliğin önemli olduğunu unutmayın, bu nedenle en azından standart boyutlu bir tuvalet kullanmanın yollarını bulmayı düşünün.

Lazımlığı gözü kara bir şekilde tanıtın . Çocuğun lazımlığı gerçekten kullanma beklentisi olmadan lazımlığa dokunmasına ve üzerine oturmasına izin verin. Banyodan başka bir yere yerleştirilmiş lazımlık sandalyesiyle başlamak bile isteyebilirsiniz.

Kazalara hazırlanın. Yeterli mendiliniz, kağıt havlularınız ve temizleme spreylerinizin olduğundan ve daha sonra temizlemekle uğraşmak istemediğiniz mobilyaların üzerini kapattığınızdan emin olun.

Lazımlık dostu bir program yapın. Gün boyunca lazımlık molaları için zamanında inşa edin ve dışarıda ve etrafta her zaman yakınlarda erişilebilir bir banyo olmasını sağlayın.

Tuvalet eğitimi için ipuçları

Tüm hazırlık işlerini hallettikten sonra, aslında lazımlık eğitim sürecini başlatma zamanı. İşte yardımcı olabilecek birkaç ipucu.

tuvalet eğitimi

Çıplaklığı düşünün. Çocuğunuzun evinizin içine birkaç giysi dökmesine izin vermekten korkmayın. (Hiçbir şey yoksa, bir kaza durumunda yıkamanız gereken daha az giysi parçası verir!)

İç çamaşırı giymek bazı çocuklar için çok motive edici olabilir ve bir çocuğun kaza geçirdiğinde daha bilinçli olmasını sağlayabilir

Pull-up tarzı eğitim pantolonları, mobilyaların veya yatağın her yerinde kazaları önlemek için mükemmeldir; ancak, daha az motive edici olabilirler ve bazı çocuklar, pull-up kullanırken vücut işlevlerinin daha az farkında olabilir.

Bol fırsat verin. Çocuğunuza yemeklerden önce ve sonra, uyandığında ve evden çıkmadan önce tuvaleti sunduğunuzdan emin olun. Genellikle ne zaman gitmeleri gerektiğine dikkat etmek, onları ne zaman denemeye teşvik edeceğinizi bilmenize yardımcı olabilir.

Zamanlamanın her şey olduğunu unutmayın . Bir programa veya zamana dayalı bir sisteme göre tuvalet eğitimi yapıyorsanız, eğlenceli ve eğitici hale getirmek için zamanlayıcılar ve saatler gibi teknolojiyi kullanın.

Özgürce övgü kullanın. İşe yarıyor. Alkışlamak, şarkı söylemek ve her galibiyeti coşkuyla kutlamak, yeni yürümeye başlayan çocuklar için işe yarayan türden bir teşviktir.

Okuma zamanıyla eğlenin. Çocuğunuz tuvaletteyken tuvalet zamanı için özel olarak ayrılmış kitapları okuyun. Bu hem lazımlığı kullanmak istemek hem de gerektiği kadar uzun süre lazımlıkta kalmak için motive edici olacaktır.

Çocuğunuza yaşına uygun seçimler verin. Diş fırçalamadan önce mi yoksa sonra mı lazımlık yapmak istersiniz? Hangi iç çamaşırını giymek istersiniz?

Sürecin bazı yönlerini kontrol edebilmek, onları tuvalet eğitimine daha fazla yatırım yapmaya teşvik etmeye yardımcı olur.

Değiştirin! Sinirli hissediyorsanız, başka bir yetişkinin bir süreliğine yardım etmeye çalışmasına izin verin. Partnerinizden, büyükanne veya büyükbabanızdan veya bir gündüz bakım kurumundan destek istemekte utanılacak bir şey yok.

Gerilemelerin olabileceğini anlayın . Sadece denemeye devam et… Sadece denemeye devam et… Sadece denemeye devam et…

Denemeyi bırakmanın da sorun olmadığını bilin. Siz veya çocuğunuz gerçekten sinirleniyorsa, biraz nefes alıp daha sonra tekrar denemenizde sorun yoktur. Bunun olumlu bir deneyim olması her iki taraf için de önemli olacaktır.

kaynak

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı