BİZİMHOCA

5 Adımda Bebekler İçin Uyku Pozisyonu – Güvenli Olan Nedir?

Bebekler çok uyurlar ve güvenli bir pozisyonda uyumalarını sağlamak çok önemlidir. Çünkü bebeklerde yanlış uyku pozisyonu bazen ABÖS’e (ani bebek ölümü sendromu) yol açabilir. Çocuklarda ABÖS boğulma nedeniyle oluşur. Evde bir bebeğiniz varsa, bebekler için ideal uyku pozisyonları ve belirli uyku pozisyonlarının yeni doğanlarda nasıl ani ölümlere neden olabileceği hakkında her şeyi bilmeniz çok önemlidir.

Hangi Uyku Pozisyonları Bebeklikte Ani Beklenmedik Ölüm Riskini Arttırır (SUDI)?

Çeşitli pozisyonlarda uyuyan bebekleri görmüş olabilirsiniz. Bu uyku pozisyonlarından bazıları bebeklik döneminde ani beklenmedik ölüm riskini (SUDI) artırır. SUDI, genellikle yeni doğmuş bir bebekte boğulma nedeniyle oluşan ABÖS dahil, bebeklerdeki tüm ani ölümleri kapsayan geniş bir terimdir. Göğüs / karın üstü yatmak, bebekler için en tehlikeli pozisyonlardan biridir. SUDI riskini artıran uyku pozisyonuna bir göz atalım.

1. Mide Üzerinde Uyku Pozisyonu

Bunlarda ilginizi çekebilir: Bebek cinsiyetini seçmek mümkün mü?

Risk içerir

Bebekler için mide üstü uyku pozisyonu, aşağıdaki nedenlerden dolayı oldukça güvensizdir:

Bazen, belirli tıbbi durumlar söz konusu olduğunda, doktorlar ebeveynlere bebeği mide üstü yatma pozisyonuna getirmelerini tavsiye edebilir. Genellikle gastroözofageal reflü veya Pierre Robin Sendromu gibi bazı üst solunum yolu malformasyonları olan çocukların bu pozisyonda uyumaları tavsiye edilir, ancak işe yaramayabilir. Bu nedenle bebeği karnına yatırmadan önce uygun şekilde hekime danışılması tavsiye edilir.

2. Yan Tarafta Uyku Pozisyonu

Bunlarda ilginizi çekebilir: 5 Adımda Gebelik Nasıl Önlenir: Doğum Kontrol Seçenekleri, Önlemler ve Daha Fazlası

Yanda uyumak önerilen bir bebek uyku pozisyonu değildir, çünkü bebekler uyurken sonunda karınlarına dönme eğilimindedir ve bu, yukarıda belirtilen nedenlerden biri nedeniyle ABÖ riskini artırır .

Öyleyse bebeğiniz için hangi uyku pozisyonu iyi? Şu anda kalan tek seçenek arkada uyku pozisyonu. Hadi daha yakından inceleyelim.

Bebekler için Güvenli Uyku Pozisyonu

Sırt üstü yatma pozisyonu bebekler için en güvenli ve en iyi uyku pozisyonudur. Hava yollarını açık tuttuğu ve minimum boğulma riski taşıdığı için bebekler için en çok önerilen uyku pozisyonudur. ABD NICHD (Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsani Gelişme Enstitüsü) kısa şekerlemeler için sırtüstü yatma pozisyonunun yanı sıra bebeklerde gece boyunca derin uyku pozisyonunu önermektedir.

Ancak bu uyku pozisyonunun bazı riskleri de vardır. Bunlardan bazıları:

Arkada Uyku Pozisyonunda Karşılaşılan Riskler

Uzun süre sırtüstü uyku pozisyonunda yatan çocuklar ‘pozisyonel plajiyosefali’, basık bir kafa vakası veya bebek de düzleştirilmiş sırt vakası olan ‘brakisefali’den muzdarip olabilir. Ancak bunlar bebek döndüğünde normalleşen geçici durumlardır. Bunu söyledikten sonra, bu koşullardan tamamen kaçınmak için kullanabileceğiniz bazı teknikler var –

Bu teknikler bebeğin sırtüstü uzanmak yerine farklı pozisyonlarda uzanmasını sağlar.

Bebeğinizin güvenle uyumasını sağlamak için takip edebileceğiniz birkaç şey daha var. Aşağıda verilen ipuçları, bebeğinizin uyku pozisyonlarını yönetmenize veya düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Güvenli Bebek Uykusu İçin İpuçları

İşte SUDI risklerini azaltmak ve bebeğinizin sağlıklı bir uyku çekmesini sağlamak için bazı ipuçları.

1. Bebek Yatağı için Sert Yatak Kullanın

Birçok ebeveyn, bebekler için yumuşak şilteler seçme hatasına düşer. Bundan kaçınılmalıdır. Bebekler sert yataklarda uyutulmalıdır. Ayrıca bebeğin beşiğinin içinde tampon pedlerin, yastıkların veya yumuşak oyuncakların kullanımından da kaçınılmalıdır çünkü bebeğin başını yanlışlıkla kapatabilir.

2. Yorgan ve Yorganlardan Kaçının

Yatağı yumuşak hale getirmek için yatağın üzerinde yorgan kullanmaktan kaçının. Bebeği yatağın altına batırabilir ve boğulma riskini artırabilir. Beşiğin içine temiz, tam oturan bir yatak yerleştirin ve üzerini temiz bir çarşafla örtün, bu bebeğinizin rahat bir uykuya dalması için yeterlidir.

3. Battaniyeyi Düzgün Çekin

Battaniyeler bebekleri sadece göğsüne kadar örtmelidir. Battaniyenin başa kadar kıvrılıp bebeği boğmaması için kollar battaniyenin dışında tutulmalıdır. Piyasada kolaylıkla bulunabilen ve şiddetle tavsiye edilen gömme boyun ve kol delikli uyku tulumlarını kullanabilirsiniz. Bebeği sıcak tutmak ve kullanmak güvenlidir.

4.Gece Kıyafetleri Hafif Kıyafetler Olmalıdır

İyi bir gece uykusu için bebeği hafif giysilerle giydirmek önemlidir. Giysilerin çok sıkı ve çok gevşek olmadığından emin olun.

5. Odayı Gece Serin Tutun

Ayrıca çocukların serin bir ortamda, tercihen 20 derece santigratta uyutulması önerilmektedir.

6. Gerekirse Emzik Kullanın

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), bebeklere uyku zamanından hemen önce emzik verilebileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, yenidoğanları emzik kullanmaya zorlamak tavsiye edilmez. Denemeden önce yaklaşık 4 haftalık olana kadar bekleyin.

7. Bebekle Birlikte Uyumaktan Kaçının

Ebeveynleri, kardeşleri ve hatta ikiziyle aynı yatağı paylaşan bebekler tavsiye edilmez. Bebekle birlikte uyumak ABÖ olasılığını artırabilir. Uyurken, kollarınız veya göğsünüz ya da giysileriniz yanlışlıkla bebeğinizin yüzünü kapatabilir ve sonunda bebeği boğabilir. Türkiye’de bebeği gece beslemek kolay olduğu için bebekle birlikte uyumak yaygın bir normdur. Ama şimdi neden kaçınılması gerektiğini biliyorsunuz!

8. Aynı Odayı Paylaşın

Bebeğin beşiği ebeveynlerle aynı odaya yerleştirilmelidir. Emzirmeyi kolaylaştırır ve ebeveynlerin bebeğin uyku pozisyonlarını yakından izlemesi kolaydır. Yatak paylaşımı değil, oda paylaşımı AAP (Amerikan Pediatri Akademisi) tarafından bir bebek uyku güvenliği kılavuzu olarak önerilmektedir.

9. Bebek Monitörü kullanın

Bu, özellikle evde kalabilen ancak her zaman bebeğin yanında olamayan ebeveynler için yararlıdır. Monitör, evin her yerinden bebeği izlemelerine yardımcı olur.

Bebeğin uyku pozisyonları söz konusu olduğunda, ebeveynlerin bir takım soruları olacaktır. Aşağıda verilen SSS, aklınızdan geçen çoğu soruyu kapsayacaktır.

SSS(sıkça sorulan sorular)

1. Bebekler Karnında Uyuyabilir mi?

Daha önce de tartışıldığı gibi, bebeklerin midelerinde uyumaları tavsiye edilmez. Ancak bebekler 4 ila 5 aylık olduklarında sırtlarından midelerine dönmeyi öğrenirler ki bu kesinlikle normaldir. Bu zamana kadar, çocuklarda ABÖS riski azalır ve bu nedenle bebeğin kendi rahat pozisyonunu bulmasına izin vermek normaldir. 5 aylık bir bebek başını yana çevirebilecek ve nefes alması için ağzını ve burnunu serbest bırakabilecektir. Bununla birlikte, bebek uyurken nöbet tutması ve uyuturken bebeği arkaya yatırması tavsiye edilir.

Lütfen karnının üzerinde uyuyan bebeklerin yalnızca yaklaşık 4 aylık olana kadar yüksek ABÖS riski altında olduğunu, ancak yaklaşık 12 aylık olana kadar önemli bir tehdit olduğunu unutmayın.

2. Bebekler Yan Yatabilir mi?

Bebekler için yan uyku pozisyonu özellikle endişe verici değildir. Ancak son araştırmalar, yan yatarak uyuyan bebeklerin sonunda karınlarını açtığını ve bunun ABÖS riskini artırdığını gösteriyor. Bebekler altı aylıkken devrilme eğilimindedir. Böyle bir durumda, dönme güçlü iç organları ve düşük boğulma riskini gösterdiği için bebeğin kendi tarafında uyumasına izin verebilirsiniz. Bununla birlikte, bebek altı aylıktan önce yana yatarsa, onu sırtüstü yatma pozisyonuna getirdiğinizden emin olun.

3. Neden Bazı Bebekler Sırtüstü Uyurken Eskrim Refleks Pozisyonunda Uyurlar?

Eskrim refleksi, Tonik Boyun refleksi olarak da bilinir. Bebeklerin uyurken sergiledikleri birçok istemsiz hareketlerden biridir. Bu durumda bebek sırtüstü uyutulduğunda başını bir tarafa çevirir, kolları ve bacakları aynı tarafa uzatılır. Bu, bebeğin sırt pozisyonundan mideye yuvarlanmasını engeller. Bu öz tedbir hareketinin 3 ila 6 aylıkken herhangi bir zamanda ortadan kalkacağı unutulmamalıdır.

4. Bebeğim Sırt üstü Uyumakta Zorlanıyorsa Ne Yapmalı?

Çoğu durumda, bebekler sırtüstü uyumakta rahat olmayabilirler ve sağlıklı uykudan yoksun olabilirler. Ancak ABÖS’den kaçınmak için bebekleri sırtüstü yatmaya alıştırmak ebeveynler için önemlidir. Yavaş yavaş, uyum sağlayacaklar ve uykuya dalacaklar.

Ayrıca burun tıkanıklığından muzdarip bebekler sırt üstü yatarken kendilerini rahat hissetmeyebilirler. Bu gibi durumlarda bebeğin odasına bir nemlendirici yerleştirin. Bu, havayı nemlendirecek ve tıkanıklığı azaltacaktır.

5. Bebeğim Sırtüstü Uyurken Boğulursa Ne Olur?

Sağlıklı bebekler genellikle sırtüstü uyurken boğulmazlar. Gastroözofageal reflü hastalığı olan bebeklerin bile sırtüstü yattıklarında boğulmadıkları tespit edilmiştir. Bebekleri ağızlarında biberonla uyutmamaya özen göstermek gerekir. Bu, boğulmaya ve kulak enfeksiyonuna neden olabilir.

6. Prematüre Bebekler İçin En İyi Uyku Pozisyonları Hangileridir?

Erken doğmuş bebekler çok yüksek ABÖ riski altındadır. Erken doğmuş bebeklerin de sırtüstü yatması tavsiye edilir. Ancak, bebek akut solunum yolu hastalığından muzdaripse, o zaman sıkı bir gözlem altında midede uyutulabilir. Bu, yalnızca yüksek düzeyde izlenen yatarak tedavi ortamında tavsiye edilir.

7. Uyku Konumlandırıcılar Bebeğimin Sırtüstü Uyumasına ve ABÖS Riskini Azaltmasına Yardımcı Olabilir mi?

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanının federal bir kurumu olan FDA (Gıda ve İlaç İdaresi), bebekleri uyutmak için uyku konumlandırıcılarını onaylamaz. Bebeklerin sırtüstü uyumasına yardımcı olmak için bebek uyku pozisyoneri kullanmak tehlikeli olabilir ve bundan kaçınılmalıdır.

Yeni doğan bebekler yanlış uyku pozisyonları nedeniyle ABÖS ve SUDI’ye yatkındır. Bu nedenle, çeşitli uyku pozisyonları ve yeni doğan bebekler için oluşturdukları riskler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu gerekli bilgileri öğrenmek için zaman ayırmak, yeni doğmuş bebeğinizi güvende ve sağlıklı tutmada iy bir yol kat edeceksiniz.

kaynak

Exit mobile version