Bebek Uyutmak İçin 5 Altın Kural: Bebeğinizi Nasıl Uyutacaksınız?

Bebek uyutmak artık çok kolay! Çocuğunuzun uyku alışkanlıkları sizi yoruyor mu? Pek çok ebeveyn sizin tam olarak nasıl hissettiğinizi biliyor. Merak etmeyin, bu da geçecek. Ama milyon dolarlık soru, ne zaman?

Çocuğunuz bebekken “iyi” uyuyorsa bile, uykunun yürümeye başlayan çocukluğa girdiklerinde akıllarındaki son şey olduğunu görebilirsiniz. Bu değişikliğin basit bir açıklaması olmasa da çocuğunuzun uyumayı sevmesine yardımcı olacak birkaç yöntem vardır .

Yeni yürümeye başlayan bebek için uyku eğitimi yöntemleri

Bebek Uyutmak

Her çocuk için tek bir evrensel yöntemin işe yaraması durumunda uyku eğitiminin ne kadar kolay olacağını bir düşünün . Ama tabii ki mükemmel bir dünyada yaşamıyoruz. Ve ebeveynliğin diğer her yönü gibi hiçbir yöntem her çocuk için işe yaramaz.

Bu nedenle, çocuğunuzun uyumasını istiyorsanız, çocuğunuz ve aileniz için işe yarayan bir yöntem bulana kadar farklı yöntemler denemeniz gerekebilir.

Solma yöntemi

Eğer uyutulmaya veya sallanmaya alışkın bir çocuğunuz varsa , bebekler için en uygun olan, uyku eğitiminin kaldırıp bırak yöntemine benzer bir solma yöntemi düşünebilirsiniz .

Yukarıda tanımladığımız solma yöntemi (birkaç varyasyon vardır) çocuğunuza ihtiyaç duyduğu kucaklamaları verirken, kendi başlarına uykuya dalmaya yavaş yavaş uyum sağlamalarına izin verir.

Uyanık ama uykulu haldeyken çocuğunuzu beşiğine veya yatağına koyun ve odadan çıkarak kapıyı arkanızdan kapatın. Çocuğunuz telaşlanırsa, hemen odaya tekrar girmeyin. Yaklaşık beş dakika bekleyin ve sadece ağlama devam ederse girin.

Tekrar girmeniz gerekirse sakinleşene kadar sırtını ovuşturarak yürümeye başlayan çocuğunuzu yatıştırın ve ardından odadan çıkın.

Çocuğunuz tekrar ağlarsa işlemi tekrarlayın. Çocuğunuz uyuyana kadar bu yönteme devam edin.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz zaten bir yatakta uyuyorsa ve onu yataktan çıkarmak için odaya girerseniz onları tekrar içeri sokmak için kaldırmanız gerekir. Kollarınızda hızlı bir kucaklaşma onlara güven verebilir. ihtiyaçları var ama yatarken yatıştırmayı bitirin. Sonra zarif bir çıkış yapın.

Bu birkaç gece devam edebilir ama pes etmeyin. Solma yöntemi, çocuğunuza nasıl kendi kendine yatıştırılacağını öğretir ve sonunda telaşsız uykuya dalacaktır.

Ağla yöntemi

Bebek Uyutmak

” Ağla ” yöntemi anlaşılır bir şekilde bazı ebeveynler arasında favori değildir. Kim çocuklarının bir saat veya daha uzun süre çığlık atıp ağladığını duymak ister?

Bu, kararlı bir çocuk için işe yaramayabilecek solma yöntemine harika bir alternatiftir. Çocuğunuzun odasına sarılmak ve güven vermek için gelmek, gece boyunca telaşlanmamaları gereken tek şey olabilir. Çünkü sonunda, odaya girmeye devam edeceğini bilirler. Ağla yöntemi ile ne kadar ağlarlarsa ağlasınlar odaya tekrar girmiyorsunuz. Bunun yerine, “İyisin, seni seviyorum” diyebilmek için sadece kapının eşiğinde kafanızı çıkarıyorsunuz.

Bu yöntemin bazı varyasyonları, çocuğunuzu rahatlatmak için belirli aralıklarla geri dönmeyi veya ayrılma ve geri dönme arasındaki süreyi kademeli olarak artırmayı içerir.

Ağlamalarını duymanın ne kadar zor olacağı konusunda kimsenin şüphesi yoktur, ancak muhtemelen solma yönteminden daha hızlı çalışacaktır. Gerçek şu ki, uykuya en dayanıklı küçük çocuklar saatlerce ağlayabilir veya çığlık atabilir. Ancak işe bu yaklaşım için pes edemezsiniz yoksa daha uzun ve daha çok ağlamanın, istediklerini nasıl elde edeceklerini öğreneceklerdir.

Kamp yöntemi

Bebek Uyutmak

Bir bebeği yatağınızdan kendi yatağına geçirmeniz mi gerekiyor? Yöntemlerden biri, çocuğunuzu kendi yatağına yatırmak ve ardından odalarında  birkaç gece kamp yapmaktır.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz yatağında rahat olduktan sonra, yatağının yanındaki sandalyede oturmaya geçin ve uyuduktan sonra odadan çıkın. Birkaç gece sandalyeye oturun ve üçüncü gece çocuğunuzu yatağına koyun ve odadan çıkın.

Çocuğunuz telaşlanırsa, kendinizle ona güvence  vermeden önce (solma unsurlarını ve ağlama yöntemleri) uykuya dalıp dalmadıklarını görmek için beş dakika bekleyin.

Yeni yürümeye başlayan çocukların uyumasına yardımcı olmak için bir uyku vakti rutini oluşturun

Bebek Uyutmak

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için bir alışkanlık yaratın. Tıpkı yetişkinlerin bir rutine bağlı kalması gibi, çocuklar da aynı şeyi yapacak. Tutarlı olmanın bir parçası, yatmadan yaklaşık 30 ila 60 dakika önce başlayan tahmin edilebilir bir gece rutinine sahip olmaktır.

Bebeklik döneminde uyku vakti rutini oluşturmadıysanız, çocuğunuzun uyku vakti rutinine şimdi eklemek isteyebileceğiniz bazı aktiviteler şunlardır:

  • Bir gece banyosu yapın. Ilık su, çocuğunuzun zihnini ve bedenini uykuya hazırlayarak sakinleşip rahatlatabilir.
  • Banyodan sonra pijamalarını giydirip dişlerini fırçalayın. Tuvalet eğitimi yapıyorsanız veya çocuk bezi bittiyse, onların da tuvalete gitmesini sağlayın.
  • Sessiz zaman geçirin. “Banyodan sonra” oyun zamanı değildir. Etrafta koşmak yürümeye başlayan çocuğunuzu harekete geçirerek uykuya dalmasını zorlaştırabilir. Yatmadan önce televizyon veya elektronik cihazlar olmadan bir dinlenme dönemi belirleyin. Bunun yerine, birlikte bir bulmaca yapmayı, kitap okumayı, oyuncak bebekleri veya doldurulmuş hayvanları yatağa koymayı veya başka bir sessiz etkinliği düşünün.
  • Melatonin üretimini teşvik etmek için ışıkları kısın .
  • Çocuğunuzun uyumasına yardımcı olacak gibi görünüyorsa arka planda cırcır böceği, yağmur veya şelale sesi gibi bir ses koymayı düşünün.
  • Rahat bir uyku ortamı yaratın. Perdeleri kapatın ve odayı rahat bir sıcaklıkta tutun.
  • Yürümeye başlayan çocuğunuzu kucaklayıp yatmadan önce bir hikaye okuyun, sakinleştirici bir şarkı söyleyin veya başka bir yatıştırıcı aktivite yapın.

Yürümeye başlayan bir çocuk yatma vakti rutini ile ilgili en önemli şeyler tutarlılık ve aşırı uyarılmadan kaçınmaktır. Yalnızca her gece gerçekçi yapabileceğiniz ve başka bir bakıcının da yapabileceği şeyleri ekleyin.

Yürümeye başlayan çocuğun uyku sorunlarını giderme

Hala çocuğunuzu uyutamıyor musunuz? Direnişin olası nedenlerini düşünün. Bazı durumlar, akıllarında ne olduğunu öğrenmek için çocuğunuzla sohbet etmek kadar basit olabilir.

Karanlıktan korkabilirler mi? Öyleyse, koridorda ışık tutmak veya gece lambası kullanmak çözüm olabilir. 2 yaşına kadar çocukların çoğu gölgelerden korktuğunu ifade edecek dil becerilerine sahip olmasa da, daha büyük çocuğunuzdan odada onları rahatsız eden herhangi bir şeyi belirtmesini isteyebilirsiniz. Bazen gölgeleri ortadan kaldırmak için odadaki bazı öğeleri taşımak gece korkularını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca çocuğunuzu çok erken veya çok geç yatırmanız da mümkündür. Uyku vakti, uykulu olma ihtimalinin daha yüksek olduğu 30 dakika veya bir saat sonra olsun. Ya da normal yatmadan önce yorgun belirtiler fark ederseniz ya da kısa süre önce kestirmişse, yatma vaktini 30 dakika ila bir saat öncesine kaydırmayı düşünün.

Bir profesyonele ne zaman görünmelisiniz?

Bebek Uyutmak

Bazen uyku sorunları ebeveynlerin çözemeyeceği kadar büyüktür. İşte o zaman çocuğunuzun çocuk doktoru ile konuşmak veya bir uyku danışmanından yardım almak isteyebilirsiniz.

Bir uzman, aşağıdakiler dahil birçok çocuğun uyku problemini çözebilir:

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı