5 Maddede Küçük Çocuklar Ne Zaman Uyuklamayı Bırakır?

Yeni yürümeye başlayan çocuklar merak dolu, yüksek ruhlu ve elbette enerjik. Her anı onlarla geçirmeyi ve dünyayı onların gözünden deneyimlemeyi sevseniz de şekerleme saatlerinde aldığınız molayı daha çok seversiniz.

Şekerleme zamanı, sizin ve çocuğunuzun yenilenmesi için bir fırsattır. Bu nedenle, çocuğunuz uykularından erken ayrılma belirtileri gösterdiğinde  bu değişikliğe biraz direnç göstererek yaklaşabilirsiniz.

Daha az şekerleme, küçük çocuğunuzun büyük bir çocuğa dönüştüğü anlamına gelir. Ayrıca, gece boyunca uyumaları daha olasıdır ve sizi sabah 4’te uyandırma olasılıkları daha düşüktür. Bu sizin için daha fazla uyku anlamına gelir .

Ama çocuğunuzun kestirmeye hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız? Ve geçişi kolaylaştırmak için ne yapabilirsiniz?

Çocuklar uyuklamayı ne zaman bırakır?

Bir çocuğun uyuklamayı ne zaman bırakacağına dair katı veya hızlı kurallar yoktur. Her çocuk farklıdır. Böylece çocuğunuz uyuklamayı bir arkadaşının çocuğundan daha erken veya kardeşlerinden daha erken bırakabilir.

Bu gerçekten çocuğa, enerji seviyelerine, geceleri ne kadar uyuduklarına ve gün içinde ne kadar aktif olduklarına bağlıdır. Ancak çoğu çocuk, okul öncesi yıllarına kadar uyuklamayı bırakmaz.

Çoğunlukla, küçük çocukların günde yaklaşık 12 saat uykuya ihtiyacı vardır. Küçük çocuklar ile şekerleme yapmayan çocuklar arasındaki bir fark  ikinci grubun uykunun çoğunu geceleri almasıdır.

Yeni yürümeye başlayan çocukların çoğu, 18 aya kadar günde iki uykudan bir uykuya geçer. Daha sonra şekerlemeler, önümüzdeki birkaç yıl içinde yavaş yavaş azalır. 5 yaşına gelindiğinde çoğu çocuk artık düzenli şekerleme yapmamaya başlar.

Çocuğunuzun şekerlemeyi bırakmaya hazır olduğuna dair işaretler

Bazı çocuklar belirli bir yaşa geldiğinde, gündüz uykusu düşman olur. Bunun çocuğunuzun uyuklamayı bırakmaya hazır olduğunu size bildirme yolu olduğunu hissedebilirsiniz.

Gerçek şu ki, çocuğunuzun davranışları sözlerinden çok daha yüksek sesle konuşabilir. Karşı koysalar bile, aşağıdaki durumlarda şekerleme gerekli olabilir:

 • Çocuğunuz gündüz uyku rutinine bağlı kalıyor. Kendi başına uykuya dalmak, çocuğunuzun dinlenmeye ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Uykusunu çok erken bitirmek, direniş ve çok fazla telaşla karşılanabilir.
 • Uykusuzluk nedeniyle çocuğunuzun tutumu değişir. Uykulu bir çocuk huzursuz, hiperaktif veya düpedüz kaba olabilir.  Akşamları önemli bir tutum değişikliği, çocuğunuzun gün boyunca hala kapalı göze ihtiyaç duyduğunu gösterebilir.
 • Çocuğunuz uykululuk belirtileri gösteriyor. Çocuğunuz öğleden sonra bayılmasa bile, sürekli esneme, gözlerini ovuşturma veya daha az aktif olma gibi uykululuk belirtileri olabilir.

Ancak çocuğunuz gün içinde uykulu değilse ya da uykular (günün erken saatlerinde bile) uykuya dalmaları için daha zorsa uykuyu atlamaya hazır olabilir. Çocuğunuzun kestirmeye hazır olduğunun açıklayıcı bir işareti, huysuzluk veya yorgunluk belirtileri olmadan kestirmeyi atlama yeteneğidir.

Nasıl kestirilir?

Uykuyu bırakmak, yürümeye başlayan çocuğunuzun iki uykudan bir şekerlemeye geçmesiyle başlayan ve daha sonra, bazen ikiden bir kestirmeye geçtikten yıllar sonra, bir şekerleme süresini yavaşça azaltan aşamalı bir süreçtir.

Artık uykuya ihtiyaç duymayan çocuklar genellikle geceleri daha hızlı uykuya dalar ve gece boyunca uyurlar, bu da uyku vakti rutini sizin için biraz daha kolay hale gelir.

Ancak bazı çocuklar sonunda şekerleme yapmaktan vazgeçse de çocuğunuza küçük bir dürtü verebilirsiniz.

Elinizde huysuz küçük bir insan istemediğiniz sürece şekerlemeyi ortadan kaldırmamalısınız, ancak çocuğunuzun uykularını dakikalarca tıraş edip onları daha erken uyandırabilirsiniz. Vücudunun daha az gündüz uyumasına alışması için haftada bir kestirmeyi de deneyebilirsiniz.

Çocuğunuz yavaş yavaş daha az uykuya alışacaktır. Ancak gün içinde daha az uyumanın, geceleri daha erken uykuya ihtiyaç duyabilecekleri anlamına geldiğini unutmayın. Muhtemelen daha erken uyuyacaklar veya izin verilirse sabah geç saatlere kadar uyuyabilirler. Bu nedenle, yatma vakti rutinini yükseltmeye veya sabah programını ayarlamaya hazır olun.

Ayrıca, uyuşukluğa neden olabilecek öğleden sonra aktivitelerinden kaçınarak – en azından alışkanlığı bırakana kadar – kestirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu, uzun araba sürmeyi ve uzun süre hareketsizliği içerir.

Yürümeye başlayan çocuğunuzun hareket etmesini sağlamak, onları uyarabilir ve uyanık tutabilir. Ağır öğle yemeklerinin çocuğunuzu uyuşuk ve uykulu hale getirebileceğini unutmayın. Bu nedenle , bol sebze ve taze meyve ile daha sağlıklı ve hafif öğle yemekleri tercih edin .

çocuk

Evde ve okulda dinlenmenin faydaları

Çocuğunuz artık şekerlemeye ihtiyaç duymasa bile, yine de her gün biraz boşta kalma süresinden yararlanabilir.

Dinlenme süreleri çocuğunuzun bedenine ve zihnine rahatlama ve yenilenme fırsatı verir. “Sessiz zaman” rutini, şekerlemelerin hala programın bir parçası olduğu bir okulda veya gündüz bakımevindeyken de işe yarar.

Çocuğunuzun uykuya dalması gerekmeyebilir, ancak bebek karyolasında sessizce yatması ve diğer çocukları rahatsız etmemesi gerekebilir. Çocuğunuzun okuluna ya da gündüz bakımına yardımcı olmak için, çocuğunuzun yattığı ya da bir resimli kitapla ya da küçük bir doldurulmuş hayvan ya da sevgiyle oturduğu evdeki programınıza sessiz zaman ekleyin.

Sessiz sürenin uzunluğu sizin takdirinize ve çocuğunuza bağlıdır. Sadece okulda veya gündüz bakımevindeyken dinlenme zamanını tesisin belirlediğini ve çocuğunuzun buna uymasını bekleyeceğini bilin.

Ne Zaman Doktora Gidilir?

Çocuklar farklı yaşlarda uyuklamayı bıraksa da, daha büyük bir çocukla ilgili endişeleriniz olabilir ya da şekerlemeye direnen ancak yine de öğle uykusuna ihtiyaç duyan küçük bir çocuk olabilir.

Hala uyuklayan daha büyük çocuklar söz konusu olduğunda, muhtemelen endişelenecek bir şeyiniz yoktur, ancak gönül rahatlığı için çocuk doktorunuzla konuşmaktan zarar gelmez.

Daha büyük bir çocuğun neden hala şekerleme yaptığını farklı nedenler açıklayabilir. Çok geç yatmak ve çok erken kalkmak kadar basit olabilir. Veya şunlardan dolayı olabilir:

 • diyet
 • çok fazla hareketsizlik
 • Bir uyku bozukluğu
 • yorgunluğa neden olan tıbbi bir durum

Her iki durumda da doktorunuz cevaplar bulmak için sizinle ve çocuğunuzla birlikte çalışacaktır.

Çocuğunuz şekerlemeye direniyor ancak yine de uykuya ihtiyacı varsa, doktorunuz daha fazla uyuyakalmalarına yardımcı olmak için neler yapabileceğiniz konusunda önerilerde bulunabilir. Ya da bir uyku danışmanıyla çalışmayı düşünebilirsiniz, ancak hizmetleri birçok ebeveyn için pahalı ve gerçekçi olmayabilir.

Çocuğunuz eğlenceli bir şeyi kaçırmaktan endişe duyuyorsa, aşırı yorgunsa veya kabus görse bile şekerleme yapmaya direniyor olabilir. Şekerlemelerin yoluna girmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Şekerleme zamanından 15 ila 30 dakika önce sakin bir ortam oluşturun.
 • Çocuğunuzun dinlenme alanının yakınında yüksek sesle konuşmaktan kaçının. Ve artık uyuklamayan daha büyük çocuklarınız varsa, onları mümkünse başka bir odada sessiz bir aktivite ile ayarlayın. Bu, küçük çocuğunuzun bir şeyleri kaçırmış gibi hissetmesini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Uyku vakti için hazır olduklarına dair işaretler arayın. Kestirmeleri çok geç olursa uyku pencerelerini kaçırıyor olabilirsiniz. Alternatif olarak, onları çok erken yatırmaya çalışabilirsin, bu da direnişe yol açabilir.
 • Uyku vakti rutinlerini de ayarlamayı düşünün. Çocuğunuzun gece yatma zamanı, sabah uyanma zamanını etkileyebilir. Ayrıca uyku kalitelerini de etkileyebilir. Gerçekten erken kalkıyorlarsa, düşündüğünüzden daha erken bir uykuya ihtiyaçları olabilir. Geceleri kaliteli bir uyku çekmiyorlarsa, şekerleme zamanı geldiğinde aşırı yorgun olabilirler.
 • Onları sağlıklı, dengeli bir öğle yemeği ile besleyin ve şekeri önleyin veya azaltın. Açlık, bir çocuğun kestirme yeteneğini etkileyebilir.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı