Yeni Doğan Ve 1 Haftalık Bebek

Belki de yeni doğan bebeğinizin gözlerinin kabarık ve buruşuk olmasını beklemiyordunuz, ama onun kramplı ve sulu rahminizde uzun süre kalması ve ardından doğum kanalından sıkı bir şekilde geçmesi düşünülürse bu mantıklı. Neyse ki senin için çok güzel ve mutlu bir şekilde hafta ilerledikçe daha da fotojenik olacak.

Tüm bu ilk kucaklamaların, ilk beslenmelerin ve ilk cilt ten sarılmaların tadını çıkarmayı unutmayın. Şimdi ailenizin en yeni üyesiyle bağ kurma sürecini başlatma zamanı. Unutmayın, bu sevgi ve bağlılık duyguları her zaman otomatik olarak gerçekleşmez, ancak bazen önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca büyümesi zaman alır.

Yenidoğanın ilk haftasında ne bekleyebilirsiniz? Birlikte bakalım…

Yeni Doğan Bebeğiniz ve 1 Haftalık Bebeğinizin Gelişimi

İlk Bakışta Yeni Doğan Bebek

Temel uyku özellikleri 3 veya 4 aylıktan küçük yenidoğanların 24 saatlik bir süre içinde 14 ila 17 saat uykuya ihtiyacı vardır ve genellikle yemek için her iki ila dört saatte bir uyanırlar.

Beslenmenin temelleri: Anne sütüyle beslenen bebekler bu yaşta istedikleri kadar yemelidir, ancak genel bir kural, 24 saatte yaklaşık 475 mL ile 700 mL anne sütü içerler.

Biliyor musun? Yenidoğan bebek doğumdan sonra kilo verecek. Neredeyse tüm yenidoğanlar, hastaneden veya doğum merkezinden ilk kontrollerinden daha hafif çıkarlar.

Bebeğiniz bu hafta neler yapabilecek? Karnının üzerine yerleştirildiğinde başını kısaca kaldırabilecektir. Ayrıca 20 ila 25 cm mesafedeki nesnelere de odaklanabilecektir. Yani tam olarak ona bakarken yüzünüzün olacağı mesafe.

Ama belki de yeni doğan davranışlarından en dikkat çekici olanı, tüm yeni doğan bebekler için standart olarak gelen yerleşik refleksler olacaktır. En önemlilerini içeren “kök refleks” (yanağına vurulduğunda o yöne dönecektir). Bebeğin yerini bulmasına yardımcı olur.

Yenidoğan

Bebeğiniz ilk başta çok uykulu görünüyorsa şaşırmayın. Yaşamın ikinci ve hatta üçüncü gününde uzun bir belirgin uyuşukluk beklenebilir – ve muhtemelen yeni doğanlara doğmanın yorucu işinden kurtulma şansı vermek için tasarlandı (yorulan tek kişinin sen olduğunu düşündün!) . Haftalar ilerledikçe daha uzun süre uyanık kalacaktır. Şimdilik onun uykusundan yararlanın ve dinlenirken dinlenin.

Yeni Doğan Bebeğiniz ve 1 Haftalık Bebeğinizin Büyümesi

Yeni Doğan

Ortalama bir yenidoğan yaklaşık 3,500 gram ağırlığında ve yaklaşık 50 cm uzunluğunda olacaktır. Bebeğiniz bundan daha büyük mü yoksa daha mı küçük? Tam zamanlı yenidoğanların büyük çoğunluğu 2500 gram ile 4500 gram ağırlığında ve 45 ila 55 cm uzunluğundadır.

İşte beklemediğiniz bir şey: Küçük çocuğunuz doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde biraz kilo kaybedecek. Aslında, neredeyse tüm yeni doğanlar hastaneden veya doğum merkezinde ilk yapılan kontrolden daha hafif olacak ve ilk haftalarında ortalama doğum ağırlıklarının yüzde 5 ila 10’unu kaybedeceklerdir.

Küçük çocuğunuzun bu ağırlığı ne zaman telafi edeceğini mi merak ediyorsunuz? Beslenmenin ilk günlerinde sadece çay kaşığı kolostrum alan anne sütüyle beslenen bebekler, ikinci haftalarına kadar doğum ağırlıklarına geri dönmezler. Mamayla beslenen bebeklerin kilo alımlarının bundan daha erken arttığını görebilir.

Doğum Sonrası İpuçları ve Bilgi


Artık bebeğiniz rahminizden kollarınıza güvenli bir şekilde teslim edildiğine göre, anlaşılır bir şekilde öncelikle küçük çocuğunuza bakmaya odaklanacaksınız. Ama kendinizi de düşünmeyi unutmayın.

Bebeğin Kilosunu Anlamak

yeni doğan


Bebeğinizin bir sonraki beşiğe yerleştirilen yenidoğandan daha ağır veya daha az kilolu olmasını sağlayan nedir? Hem hamilelik öncesinde hem de hamilelik sırasında kendi diyetiniz ve kilonuz dahil olmak üzere çeşitli faktörler devreye girer (fazla kiloluysanız daha ağır bir bebeğiniz olabilir; hamileyken yeterince besin almazsanız, bebeğiniz daha küçük).

Rol oynayabilecek diğer faktörler arasında doğum öncesi sağlığınız; kendi doğum kilonuz + genetik; bebeğinizin erkek mi kız mı olduğu (erkekler daha ağır olma eğilimindedir); bu sizin ilk çocuğunuz mu (sonraki çocuklardan daha küçük olma eğilimindedir); bebeğinizin ikiz mi yoksa üçüz mü; ve bebeğinizin ırkı. Bunların hepsi çocuğunuzun ağırlığı üstünde etkilidir.

Yenidoğan Sarılık İşaretleri


Bir bebeğin pembe tenini sarıya çeviren yaygın bir durum olan sarılık, tüm bebeklerin yüzde 60’ında görülür, tipik olarak doğumdan iki ila üç gün sonra ortaya çıkar ve bir hafta ila 10 gün sürer (bazen prematüre bebekler için daha uzun).

Çoğu durumda sarılık kendi kendine (veya bazen hafif tedaviyle) hiçbir kötü etki olmaksızın geçer. Sarılığı önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey olmasa da, belirtilerini izlemek (özellikle bebeğinizi hastaneden eve getirene kadar durumunu) ve gerekirse tedavi görmeniz önemlidir. Sarılık genellikle önce yüzünde ortaya çıkar ve ardından gözlerin beyazları da dahil olmak üzere bebeğin vücudunun geri kalanına yayılır.

İlk Doğum Sonrası Kakanız

yeni doğan


Az önce 7 (aşağı yukarı) kilo bebeği dışarı attınız – peki neden ilk (muhtemelen küçük) doğum sonrası kakayı dışarı atmak zorunda kaldığınız için çıldırıyorsunuz? Belki de 7 kiloluk bebeği dışarı attığın içindir!

Doğru. Biraz yavaş gelebilir. Birincisi, gitmenize yardımcı olan mide kaslarınız gerildi ve zayıfladı. Bir diğeri için, bağırsaklarınız hemen işe geri dönme konusunda isteksiz olabilir – özellikle bu kaslar doğum sırasında travma geçirmişse (“bana bir mola verin, olur mu?” diyebilir).

Bunun dışında (ama aynı derecede güçlü) korku faktörüdür. Muhtemelen dikişlerinizi ayırmaktan (endişelenmeyin, yapmayacaksınız), hemoroitlerinizi ağırlaştırmaktan, yoğun ağrı yaşamaktan endişeleniyorsunuz. Ancak bağırsaklarınızı ne kadar çabuk hareket ettirirseniz, o kadar iyi olur.

Her zaman olduğu gibi, lif ve sıvı arkadaşlarınızdır ve biraz yürümek (ilk başta kolaydır) da yardımcı olabilir. Gerekirse, bir dışkı yumuşatıcı ve hafif bir müshil, bu ilk hareketi biraz daha az rahatsız etmek için bir araya gelebilir; doktorunuz muhtemelen bir tavsiye verecektir.

Yenidoğan Kilo Kaybı

yeni doğan


Hastaneden veya doğum merkezinden taburcu olduktan sonra bebeğinizin doğumda olduğundan ortalama yüzde 5 ila 10 daha az ağırlığa sahip olacağını öğrenmek için endişelenmeyin.

Doğumdan hemen sonra normal olan sıvı kaybediyor. Ve şu anda çok fazla yiyeceğe ihtiyacı olmadığı için, o kiloyu hemen geri alamayacak.

Endişelenmeyin – 10 ila 14 gün içinde, eğer bitmemişse, doğum kilosuna geri dönecek. Çocuk doktorunuz bebeğinizin kilosunu, büyük olasılıkla 1, 2 ve 4 haftalık bebek kontrollerinde izleyecektir.

Tipik olarak, yeni bebekler ilk birkaç ayda haftada 100 ila 200 gram kazanır – bu da ayda 450-900 gram demektir. Yaklaşık 4 ay sonra, mama ile beslenen bebekler biraz daha hızlı bir şekilde kazanırlar çünkü mama anne sütünden daha fazla kalori içerir ve ebeveynler bebeklerini biberonları bitirmeye itme eğilimindedir (istedikleri zaman memede durmalarına izin vermenin aksine).

Bir başka iyi ölçü: Bebeğiniz yeterince besleniyorsa, günde sekiz ila 10 ıslak çocuk bezi ve anne sütüyle besleniyorsa en az beş kakalı bez üretecektir (mama ile beslenen yenidoğanlar için daha az).

Doğum Sonrası Kabarık Gözler


O sevimli küçük bebeği dışarı çıkarmak için uzun ve zorladınız, ringde birkaç tur atmış gibi hissedebilirsiniz – ve siz de öyle görünebilirsiniz. Siyah, mavi ve kanlı kırmızı, yepyeni anneler için zararsız ve geçicidir. İterken yüzünüzdeki kasların gerilmesinin bir sonucudur.

İyi haber şu ki, birkaç hafta içinde dövülmüş görünüm kaybolacak ve gözleriniz normale dönecek. Doğum sonrası biraz daha oyalanabilecek şey, bu gözlerin torbalardır. Yorgunluk (yakında göbek adınız olacak) ve ekstra vücut sıvıları (hala hamilelikten arta kalan), göz şişkinliği söz konusu olduğunda güçlü bir kokteyl yapar.

Peki ne yapmalı? Günde birkaç kez soğuk kompres uygulayarak hızlandırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca arnika, papatya ve salatalık gibi rahatsız etmeyen maddeler içeren bir göz jeli de deneyebilirsiniz (buzdolabında soğuk tutun). Başınızı kaldırmak için birkaç yastık üzerinde uyuyarak, tuzlu yiyecekler ve alkolden uzak durarak ilk etapta gözlerin sarkmasını önlemeye çalışabilirsiniz. (Ve dinlen, dinlen, yapabildiğin dinlen!)

kaynak

arjin albay

Çocuk Gelişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı